Zlatá uncová minca Osudové ženy Frida Kahlo proof

Zlatá uncová minca Osudové ženy Frida Kahlo proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
august 2023
Emisný náklad
200 ks
Cena
2 708,00 €
oslobodené od DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Osudové ženy

Ôsmou osudovou ženou, ktorú pripomína zlatá minca z voľného cyklu Českej mincovne, sa stala mexická maliarka Frida Kahlo.

Život sa s Fridou Kahlo nemaznal. Ako dieťa porazila obrnu, a keď sa zdalo, že jediným následkom ťažkej choroby bude krívajúca noha, osemnásťročná Mexičanka bola vážne zranená pri nehode autobusu. Lekári jej nedávali veľké nádeje na prežitie – písal sa rok 1925 a poškodenie panvy, bedier, nôh, kľúčnych kostí, rebier a chrbtice bolo rozsiahle. Vôľa žiť však bola silnejšia. Frida podstúpila tridsaťpäť operácií a mnoho mesiacov bola pripútaná na lôžko. Na strop si nechala zavesiť zrkadlo a začala maľovať svoj vlastný odraz. Tak sa zrodila najslávnejšia maliarka sveta. Ako samouk nebola spútaná školami a akademickými smermi. Neváhala sa slobodne načiahnuť a vo svojej tvorbe zanietene kombinovala celý rad štýlov – realizmus, surrealizmus, symbolizmus, expresionizmus, naivnú maľbu aj mexické ľudové umenie. Maľovala najmä portréty a autoportréty – práve seba totiž poznala zo všetkého najlepšie. Hrdá žena s hustým obočím, krikľavými šatami a masívnymi šperkmi bola rovnako pestrá ako jej obrazy. V jej nepokojnej krvi sa miesilo indiánske, židovské a španielske dedičstvo. Trpela bolesťami, bojovala so závislosťou a nemohla mať deti, ale napriek tomu si dokázala užívať život plnými dúškami. Milovali ju umelci aj revolucionári a jej romantické eskapády boli plné vášne aj zrady. Hoci zomrela len ako štyridsaťsedemročná, no jej osobnosť sa stala nevyčerpateľnou studnicou inšpirácie pre všetkých bojovníkov – ženy, umelcov, postihnutých, menšiny, zamilovaných, …

Reverznej strane pamätnej mince z ateliéru medailéra Vojtecha Dostála, DiS., dominuje portrét charizmatickej maliarky inšpirovaný dobovou fotografiou. Kompozíciu reverzu dotvárajú kvetiny a opis FRIDA KAHLO. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v zahraničnej licencii ostrova Niue, nesú na averznej strane jeho štátny znak, nominálnu hodnotu 50 DOLLARS (NZD) a rok emisie 2023.

Zlatá minca s hmotnosťou jednej trojskej unce vychádza v náklade majúcom len 200 kusov.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
76306-611
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
50 NZD
Autor averzu
Vojtěch Dostál, DiS.
Autor reverzu
Vojtěch Dostál, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
37 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...