Zlatá uncová minca Osudové ženy Nefertiti proof

Zlatá uncová minca Osudové ženy Nefertiti proof

Stav skladu
Momentálne nedostupné
Dátum emisie
august 2022
Emisný náklad
200 ks
Cena
2 708,00 €
oslobodené od DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Osudové ženy

Siedmou osudovou ženou, ktorú pripomína zlatá minca z voľného cyklu Českej mincovne, sa stala staroegyptská kráľovná Nefertiti.

Následník trónu
Amenhotep si svoju nastávajúcu nemohol vybrať, ale aj keď mu ju predurčili rodičia, nemohol byť šťastnejší. Svoj život mal totiž spojiť so slávnou Nefertiti, ktorej výrečné meno znamenalo „Kráska prichádza“. Bohyňa s nezvyklo jemnými rysmi a svetlou pleťou mladíkovi učarovala natoľko, že ju po svojej korunovácii urobil spoluvládkyňou Egypta. Faraóni mávali mnoho manželiek a ešte viac konkubín, ale nebolo obvyklé, aby sa niektorá z nich stala kráľovnou. Ambiciózna Nefertiti však preberala stále viac panovníckych právomocí. Na stenách chrámov bola dokonca vyobrazovaná v rovnakej veľkosti ako jej manžel, ktorý ustanovil kult jediného slnečného boha Atona a prijal meno Achnaton. Pokiaľ je možné veriť dochovaným rytinám, kráľovná sa venovala činnostiam, ktoré boli za normálnych okolností vyhradené mužom – zaháňala nepriateľské vojská a predsedala slávnostným ceremóniám. V čase, keď egyptská ríša dosiahla svoj vrchol, bola Nefertiti vcelku možno najmocnejšou ženou sveta. Aj po troch tisícročiach si ju však pamätáme predovšetkým ako uhrančivú krásku…

Reverznej strane pamätnej mince z ateliéru medailéra
Vojtěcha Dostála, DiS., dominuje portrét pôvabnej Nefertiti, ktorý inšpirovala svetoznáma staroveká busta. Averzná strana mince potom patrí nominálnej hodnote 50 DOLLARS (NZD), menu a portrétu kráľovnej Alžbety II. a roku emisie 2022 – teda atribútom ostrova Niue, ktorý Českej mincovne poskytuje zahraničnú licenciu na vydávanie vlastných pamätných mincí.

Zlatá minca s hmotnosťou jednej trojskej unce vychádza v náklade majúcom iba
200 kusov.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
76107-611
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
50 NZD
Autor averzu
Vojtěch Dostál, DiS.
Autor reverzu
Vojtěch Dostál, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
37 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...