Zlatá uncová medaila Vojenská história - Ruprecht Falcký - Vojvoda z Cumberlandu proof

Zlatá uncová medaila Vojenská história - Ruprecht Falcký - Vojvoda z Cumberlandu proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
január 2021
Emisný náklad
100 ks
Cena
2 800,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Vojenská história

V desiatej zlatej medaile Českej mincovne z autorského cyklu Karla Zemana s názvom Vojenská história sa zrkadlí fascinujúci životný príbeh vojvodcu Ruprechta Falckého.

Syn zimného kráľa Fridricha Falckého
sa síce narodil v Prahe, ale keď mal iba jedenásť mesiacov, musela jeho protestantská rodina po prehratej bitke na Bielej hore utiecť do holandského exilu. Tam z Ruprechta vyrástol mimoriadne inteligentný, príťažlivý a schopný muž. Dvojmetrový šľachtic najprv slúžil v holandskej armáde, kde získal povesť neohrozeného bojovníka. V snahe dobyť späť falcké dedičstvo potom vytiahol proti Svätej ríši rímskej a ako veliteľ jazdeckého pluku slávil svoje prvé úspechy. Bol však zajatý a tri roky odolával ponukám Ferdinanda III., aby sa stal jeho spojencom. Habsburský cisár cenného väzňa prepustil len pod podmienkou, že už proti nemu nikdy nezdvihne zbraň. Kým kontinent zachvátila tridsaťročná vojna, v Anglicku vrcholil spor medzi parlamentom a kráľom Karolom I. - Ruprechtovým strýkom. Konflikt prerástol do občianskej vojny a Ruprecht sa do nej rozhodol zapojiť. Kráľ mu udelil hodnosť generála jazdectva, čo sa ukázalo ako šťastné rozhodnutie. Parlamentaristi Olivera Cromwella boli rýchlymi útokmi falckého princa úplne zaskočení a v nejednom prípade rozdrvení. Napriek tomu sa vojna pre rojalistov nevyvíjala dobre. Ruprecht, ktorého rady Karol I. vytrvalo ignoroval, vyhodnotil boj ako stratený a odišiel do Francúzska, kde sa stal generálom kráľa Slnko Ľudovíta XIV. Napriek tomu svojmu strýkovi znovu vyrazil na pomoc. Z kavaleristu sa stal admirálom, ale ani jeho brilantné korzárske výpady nedokázali zabrániť kráľovej poprave. Mstiaci sa Ruprecht potom od Stredomoria po Karibik plienil anglické lode. Oddychu sa Ruprecht dočkal až po tom, čo jeho rodina získala späť Falcko. Falcký princ vtedy konečne vstúpil do služieb Ferdinanda III. Situácia sa zmenila aj v Anglicku, kde sa vlády opäť chopil Ruprechtov príbuzný. Kráľ Karol II. svojho bratranca veľkoryso prijal a udelil mu titul vojvodu z Cumberlandu. Ruprecht zostal vojakom a vyznamenal sa v námorných bitkách s Holanďanmi, ale konečne mal čas aj na svoje početné mierumilovné záujmy. Neohrozený bojovník potom vstúpil do dejín ako vedec, podnikateľ, vynálezca a umelec.

Averzná strana medaily predkladá portrét mladého Ruprechta Falckého a vyobrazenie Chrámu sv. Víta, v ktorom bol princ pokrstený. Dvojica havranov evokuje dobu plnú smrti a utrpenia. Jeden z operencov ďobe zobákom do znaku krajín koruny českej, ktorého súčasťou sú znaky Horného a Dolného Lužicka, o ktoré v dôsledku bitky na Bielej hore a nasledujúcej vojny česká krajina prišla. „Reverznú stranu medaily rozdeľuje reťaz Podväzkového radu, ktorého bol Ruprecht nositeľom. Jazdecká bitka v dolnej časti pripomína princove úspechy z čias, keď bol veliteľom kavalérie. V hornej časti je zase spomenutý triumf na mori - v bitke pri Lowestofte admirál Ruprecht zvíťazil ako veliteľ jednej z troch anglických eskadier," vysvetľuje akademický maliar Karel Zeman.

Emisný náklad zlatej medaily je limitovaný iba 100 kusmi. Každá medaila je ručne číslovaná na hrane a doplnená o špeciálny certifikát pravosti, ktorý obsahuje sprievodné slovo autora a historický text.

Poznámka: Autor sa rozhodol pozmeniť emisný plán cyklu Vojenská história. Medaila s motívom Hannibalovej bitky na rieke Trebia tak vyjde až ako jedenásta v poradí.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
31365-641
Emitent
Niue
Autor averzu
ak. mal. Karel Zeman
Autor reverzu
ak. mal. Karel Zeman
Číslovaná emisia
Áno
Certifikát
Nie
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
37 mm
Balenie
Vínové kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...