Zlatá štvrťuncová minca České tenisové legendy - Martina Navrátilová proof

Zlatá štvrťuncová minca České tenisové legendy - Martina Navrátilová proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
2018
Emisný náklad
200 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Popis

"Myslela som si, že ide o vtip. Na minci sa väčšinou objavujú kráľovné alebo prezidenti," tak opísala Martina Navrátilová svoje pocity, keď sa dozvedela, že sa objaví na zlatých pamätných minciach Českej mincovne z cyklu České tenisové legendy.

Martina Navrátilová sa narodila 18. októbra 1956 v Prahe a už v roku 1972 sa stala majsterkou ČSSR v dvojhre. V roku 1975 reprezentovala Československo vo Federation Cupe a naša krajina túto trofej po prvýkrát získala. Už ako devätnásťročná hrala dve veľké finále v dvojhre na Australian Open a na Roland Garros. Počas US Open 1975 zostala v USA a v roku 1978 sa stala prvou hráčkou sveta v rebríčku WTA po svojom prvom víťazstve vo Wimbledone. Prvým a zďaleka nie posledným - ovládla celkom 9 Wimbledonov v dvojhre v rokoch 1978-79, 82-87 a 90. Získala tituly aj na ostatných GS turnajoch a tiež vo Fed Cupe, a stala sa tak najväčšou svetovou tenisovou legendou všetkých čias.

Autorom výtvarnej podoby športovej mince sa stal skúsený portrétista MgA. Martin Dašek. Reverzná strana predkladá víťaznú tenistku držiace wimbledonskú trofej. Obklopuje ju anglický nápis „CZECH TENNIS LEGEND MARTINA NAVRATILOVA“ a reťaz jej fenomenálnych tenisových triumfov. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v licencii zahraničného emitenta, ktorým je štát Samoa, averzná strana nesie jeho nevyhnutné atribúty - štátny znak, meno a portrét panovníčky Alžbety II., nominálnu hodnotu 25 DOLLARS (WST) a rok emisie 2018. Kompozíciu dopĺňa nápis „WIMBLEDON CHAMPIONS“.

Zlatá minca vychádza v náklade iba 200 kusov - súčasťou každej z nich je česko-anglický certifikát pravosti popisujúci športovú kariéru Martiny Navrátilovej. Kompletnú päticu českých tenisových legiend si potom môžete uložiť do zberateľského etui, ktoré tiež nájdete v ponuke Českej mincovne.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
75477-611
Emitent
Samoa
Nominálna hodnota
25 WST
Autor averzu
Ladislav Vraný
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
7,78 g
Priemer
22 mm
Balenie
Zlaté papierové etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...