Zlatá štvrťuncová minca České tenisové legendy - Jan Kodeš proof

Zlatá štvrťuncová minca České tenisové legendy - Jan Kodeš proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
2018
Emisný náklad
200 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Popis

"Je potrebné využívať možnosti a prezentovať úspešných ľudí pre mladú generáciu, aby mali vzory. Mali by si hovoriť, že chcú byť ako Navrátilová. Mladí chalani ani nevedia, kto bol Lendl. To je šialené," hovorí Jan Kodeš - iniciátor, propagátor a jeden z piatich hrdinov série zlatých pamätných mincí Českej mincovne České tenisové legendy.

Jan Kodeš sa narodil 1. marca 1946 a stal sa jedným z našich najlepších tenistov - začínal ako amatér, vypracoval sa na svetového profesionála a svoju kariéru zakončil ako uznávaný tenisový funkcionár. Vyznával útočný štýl s agresívnymi základnými údermi, najmä vynikajúcim liftovaným bekhendom a veľmi dobrou hrou pri sieti. Stal sa mnohonásobným majstrom republiky, dvanásť rokov bol prvým hráčom československého rebríčka a sedemnásť rokov bol členom družstva v Davisovom pohári, kde odohral rekordných 96 zápasov. Zvíťazil v troch grandslamových turnajoch vo dvojhre - dvakrát na French Open a roku 1973 ako jeden z iba piatich Čechov v dejinách v legendárnom Wimbledone.

Výtvarná predloha tenisovej mince pochádza z ateliéru skúseného medailéra MgA. Martina Daška. Na reverznej strane zvečnil víťazný moment Jana Kodeša držiaceho wimbledonský pohár. Obklopuje ho anglický opis „CZECH TENNIS LEGEND JAN KODES“ a výber z jeho najväčších tenisových úspechov. Mince Českej mincovne vychádzajú v licencii zahraničného vydavateľa, ktorým je štát Samoa, a ich averzná strana preto nesie jeho nevyhnutné náležitosti - štátny znak, meno a profil kráľovnej Alžbety II., nominálnu hodnotu 25 DOLLARS (WST) a letopočet emisie 2018. Kompozíciu dopĺňa ešte nápis „WIMBLEDON CHAMPIONS".

Súčasťou každej z iba 200 zlatých mincí je česko-anglický certifikát pravosti, ktorý opisuje športovú kariéru Jana Kodeša. Komplet českých tenisových legiend si potom môžete uložiť do zberateľského etui, ktoré tiež nájdete v sortimente Českej mincovne.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
75475-611
Emitent
Samoa
Nominálna hodnota
25 WST
Autor averzu
Ladislav Vraný
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
7,78 g
Priemer
22 mm
Balenie
Zlaté papierové etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...