Zlatá poluncová minca Antoni Gaudí proof

Zlatá poluncová minca Antoni Gaudí proof

Stav skladu
Do 14 dní
Dátum emisie
jún 2024
Emisný náklad
100 ks
Cena
1 320,00 €
oslobodené od DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Slávni umelci

Na zlatej minci Českej mincovne z voľného cyklu, ktorý pripomína významné osobnosti svetových dejín, sa objavuje Antoni Gaudí.

Katalánsko, ktoré leží v severovýchodnom cípe Španielska, je štátom v štáte. Jeho obyvatelia, ktorí sa neoznačujú za Španielov, ale za Kataláncov, dlhodobo usilujú o osamostatnenie. Sú právom hrdí na svoje bohatstvo – nielen hospodárske, ale aj historické a predovšetkým umelecké. Veď medzi presvedčených Kataláncov sa radili takí velikáni ako maliar Salvador Dalí a architekt Antoni Gaudí. Gaudí už od detstva vynikal v geometrii a obdivoval prírodu. Oboje potom plynule prepojil vo svojom nezameniteľnom diele. Secesia, expresionizmus, naturalizmus? Katalánskeho modernistického génia obdareného bezbrehou fantáziou nie je možné jednoducho zaškatuľkovať. Začal s orientalizmom, posunul sa k neogotike a potom s využitím barokových inšpirácií vypracoval vlastnú naturalistickú podobu secesie. „Priamka patrí človeku, krivka Bohu,“ nechal sa počuť muž, ktorý nachádzal inšpiráciu v prírodných tvaroch a štruktúrach. Svojbytné konštrukcie majstrovsky kombinoval s dekoratívnosťou. Mimoriadny dôraz kládol na detaily a farby. Inovatívny nebol len jeho prístup k dizajnu, ale aj k technológiám. Výsledné stavby tak boli jedným slovom originálne. Vyzerali ako z iného sveta, ale Katalánci ich prijali za vlastné. Casa Vicens, Colegio Teresiano, Park Güell, Casa Milà, … – bez nich by Barcelona nebola Barcelonou. Jedna pamätihodnosť však vyniká nad ostatnými – Sagrada Família. Tento chrám vyrážajúci dych bol Gaudího životným dielom, na ktorom pracoval od začiatku kariéry až do smrti. Aj keď svätostánok dodnes nie je hotový, je najnavštevovanejšou architektonickou pamiatkou v celom Španielsku…

Autorom pamätnej mince sa stal medailér Mgr. Art. Miroslav Hric, Art. D. Verný portrét architekta inšpirovaný dobovou fotografiou je na reverznej strane mince doplnený o opis ANTONI GAUDÍ a fragment okna barcelonského domu Casa Batlló. Averzná strana mince potom predkladá Gaudího preslávený chrám obklopený opisom SAGRADA FAMÍLIA. Pretože ide o mincu vydávanú v zahraničnej licencii ostrova Niue, nesie averz ešte nevyhnutné atribúty tohto emitenta – štátny znak, nominálnu hodnotu 25 DOLLARS (NZD) a rok emisie 2024.

Minca, ktorá vychádza v limitovanom náklade majúcom len 100 kusov, sprevádza obrázkový certifikát pravosti.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
76502-611
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
25 NZD
Autor averzu
Mgr. Art Miroslav Hric, ArtD.
Autor reverzu
Mgr. Art Miroslav Hric, ArtD.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
15,56 g
Priemer
28 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...