Zlatá poluncová medaila Božena Němcová proof
Zlatá poluncová medaila Božena Němcová proof
Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne
Medaily bankovných súťaží 2020
Od narodenia Boženy Němcovej uplynulo v roku 2020 rovných 200 rokov. Hold veľkej žene pri tejto príležitosti vzdáva pamätná medaila Českej mincovne vyrazená z jednej polovice trojskej unce rýdzeho zlata.
Autorka tvoriaca na pomedzí romantizmu a realizmu, ktorá sa zároveň obom týmto škatuľkám vymyká, je považovaná za najväčšiu českú spisovateľku. Božena Němcová však bola ešte omnoho viac než majstrovská rozprávačka a zakladateľka novodobej českej prózy. Presiahla hranice svojej profesie a stala sa slobodomyseľnou propagátorkou emancipačných snáh, strážkyňou národnej identity a múzou budúcich generácií českých umelcov tvoriacich v najrôznejších smeroch za najrôznejších režimov. K fascinácii osobou Boženy Němcovej prispieva aj jej neutešený súkromný život - vzťahy s mužmi, nešťastné manželstvo, ponižujúca bieda, politická perzekúcia, podlomené zdravie a nakoniec predčasná smrť...
Averznú stranu medaily venovala akademická sochárka Majka Wichnerová portrétu Boženy Němcovej - z profilu, s jemnou šatkou. Tvár spisovateľky kopírujú názvy jej najznámejších diel (Baruška, Národní báchorky a pověsti, Divá Bára, Babička, Pohorská vesnice, V zámku a podzámčí) a výročné letopočty 1820 - 2020. Reverzná strana medaily potom predkladá sochu Barunky Panklovej, ktorá stojí v Českej Skalici rovných 50 rokov. Barunka Panklová nebola len hrdinkou Babičky - išlo sa o skutočné meno Boženy Němcovej, ktorú pomník zachytáva ako sedemnásťročnú, v čase jej svadby.
Zlatá medaila, ktorá vznikla v spolupráci s Múzeom Boženy Němcovej, vychádza v náklade majúcom iba 99 kusov. Každá medaila je navyše ručne číslovaná na hrane.