Zlatá minca Pražská jar - Dvetisíc slov proof

Zlatá minca Pražská jar - Dvetisíc slov proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
jún 2023
Emisný náklad
300 ks
Cena
741,00 €
oslobodené od DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Pražská jar

Druhá zlatá minca Českej mincovne zo štvordielnej minisérie, ktorá pripomína udalosti Pražskej jari, je venovaná manifestu, ktorý vstúpil do dejín ako Dvetisíc slov.

V roku 1968 reformní komunisti pomaly, ale iste uvoľňovali poriadky v Československu. Napríklad 26. júna bol prijatý zákon, ktorý zakazoval cenzúru. Hneď nasledujúci deň bol v štyroch českých denníkoch vytlačený radikálny manifest, ktorého celý názov znel „Dva tisíce slov, které patří dělníkům, zemědělcům, úředníkům, umělcům a všem“. Vznik tohto dokumentu iniciovali pracovníci Československej akadémie vied. Samotný text bol dielom spisovateľa Ludvíka Vaculíka, ktorý trefne opísal problémy Československa a vyzval k oveľa rýchlejšej a radikálnejšej zmene pomerov v krajine. Na jednej strane vyhlásenie vyburcovalo národ – podpísali sa pod neho stovky osobností verejného života, ku ktorým sa pripojilo cez stotisíc ďalších občanov. Na druhej strane vyhlásenie podkopalo doterajšie reformné snahy – umiernení komunisti ho vnímali ako hrozbu pre svoje vlastné zmeny a komunistickí fundamentalisti v ňom videli výzvu k občianskej vojne. Trúfalosť manifestu vydesila aj Sovietov, ktorí sa obávali odtrhnutia Československa od východného bloku. Text označili za kontrarevolučný a spustili vojenskú inváziu, ktorá mala Pražskú jar ukončiť …

Reverzná strana minca, ktorá je dielom medailéra Mgr. Art. Miroslava Hrica, Art. D., predkladá portrét Ludvíka Vaculíka. Spisovateľ je obklopený vtákmi, ktoré symbolizujú slobodu, a úryvkom z jeho manifestu „Pravda tedy nevítězí, pravda prostě zbývá, když se všecko ostatní prošustruje“. Averzná strana mince potom nadväzuje na reverz – predkladá potrhaný ostnatý drôt a vtáky letiace za slobodou. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v zahraničnej licencii ostrova Niue, nesú na averznej strane ešte jeho štátny znak, nominálnu hodnotu TEN DOLLARS (NZD) a rok emisie 2023.

Udalosti prevratného roku 1968 pokračujú na ďalších dvoch minciach. Kompletnú zbierku si môžete uložiť do zberateľského etui, ktoré rovnako nájdete v ponuke Českej mincovne.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
76296-611
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
10 NZD
Autor averzu
Mgr. Art. Miroslav Hric, Art. D.
Autor reverzu
Mgr. Art. Miroslav Hric, Art. D.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
7,78 g
Priemer
22 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...