Zlatá minca Patróni - Svätý Martin SK proof

Zlatá minca Patróni - Svätý Martin SK proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
november 2023
Emisný náklad
1000 ks
Cena
74,00 €
oslobodené od DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Patróni

Ďalšia zlatá miniminca Českej mincovne zo slovenskej odnože cyklu Patróni je venovaná svätému Martinovi.

Martin sa narodil v 4. storočí nášho letopočtu v Panónii – rímskej provincii, ktorá ležala na území dnešného Maďarska. Jeho otec, ktorý bol dôstojníkom v rímskej armáde, chcel mať z neho vojaka, a preto ho pomenoval po bohovi vojny Marsovi. Martin po bojovaní netúžil – zo všetkého najviac chcel byť kresťanským mníchom –, ale nakoniec sa podriadil vôli rodičov. Aj keď uniformu si obliekal nerád, vojenskú službu vykonával verne a svedomito. Rýchlo bol povýšený na dôstojníka a stal sa cisárskym gardistom – elitným jazdcom na bielom koni. Zatiaľ čo jeho spolubojovníci boli agresívni a pyšní, Martin bol skromný, pokorný a plný súcitu so slabšími. Keď slúžil vo Francúzsku, stretol premrznutého žobráka, ktorý prosil o almužnu. Nemal preňho peniaze ani jedlo, a tak mečom rozsekol svoj plášť a polovicu mu daroval. V noci sa potom Martinovi zjavil Ježiš Kristus odetý do polovice plášťa. Živý sen vojaka ovplyvnil natoľko, že opustil armádu a nechal sa pokrstiť. Žil vo vinárskom kraji ako pustovník, stal sa kňazom, založil kláštor, obracal pohanov na vieru a konal zázraky. Kresťania si priali, aby sa stal ich predstaveným, ale on sa zdráhal. Schoval sa v chlieve medzi husi, lenže tie ho svojím gáganím prezradili, a tak nakoniec predsa len prijal titul biskupa. Bohatej cirkvi sa síce nepáčilo, že stále žije skromne ako pustovník, ale obyčajní ľudia ho milovali… Svätý Martin je dodnes vzývaný ako ochranca pred chudobou. Okrem chudobných je aj patrónom vojakov, jazdcov, vinárov, abstinentov a domácich zvierat.

Medailér David Kružliak venoval reverznú stranu mince svätému Martinovi v podobe rímskeho vojaka, ktorý mečom roztína svoj plášť. Dvojjazyčný opis na reverze uvádza SV. MARTIN – ST. MARTIN. Pretože licenciu na vydávanie pamätných mincí Českej mincovne poskytuje tichomorský ostrov Niue, averzná strana nesie jeho nevyhnutné atribúty – štátny znak, nominálnu hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok vydania 2023.

Zlatá minca s hmotnosťou jednej polovice gramu je zasadená do špeciálneho slovensko-anglického balenia. Poslúži ako dostupný darček aj originálny prírastok do zbierky a stane sa talizmanom pre šťastie.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
76341-611
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
2 NZD
Autor averzu
David Kružliak
Autor reverzu
David Kružliak
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
0,5 g
Priemer
11 mm
Balenie
Blister
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...