Zlatá minca Patróni - Sv. Urban SK proof

Zlatá minca Patróni - Sv. Urban SK proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
máj 2023
Emisný náklad
1000 ks
Cena
74,00 €
oslobodené od DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Patróni

Ďalšia zlatá miniminca Českej mincovne zo slovenskej odnože cyklu Patróni je venovaná svätému Urbanovi z Langres.

Urban sa v roku 374 stal biskupom v burgundskej obci Langres. Z titulu najvýznamnejšieho biskupského stolca vtedajšej Galie zakladal kostoly a obracal na vieru pohanov. Jeho moc však niektorým ľuďom nebola po chuti, a tak sa rozhoreli politické nepokoje. Aby si zachránil holý život, Urban musel ujsť zo svojho sídla. Podľa legendy sa ukryl na vinici, kde sa ho ujali vinohradníci a vinári. Biskup si obetavých ľudí obľúbil a urobil z nich kresťanov. S ich pomocou potom potajme vykonával svoj úrad. Cestoval z vinice na vinicu, kázal a šíril kresťanstvo. Víno mal vo veľkej úcte, lebo kresťanská náuka ho stotožňuje s krvou Ježiša Krista. Vykonal aj mnohé zázraky – napríklad raz svojich prenasledovateľov zahnal krupobitím, ale vínnej réve sa vôbec nič nestalo. Niet divu, že ho všetci ľudia pracujúci s vínom prijali za svojho svätého patróna. Obľúbili si ho aj debnári a záhradníci. Pomáha alkoholikom a chráni úrodu pred búrkami, mrazom, sneťou a plesňami.

Medailér David Kružliak pri tvorbe reverznej strany mince rešpektoval ikonografiu, podľa ktorej patria svätému Urbanovi biskupské a vinohradnícke atribúty – berla, mitra, strapec vína a vínna réva. Kompozíciu dotvára ešte dvojjazyčný opis SV. / ST. URBAN. Pretože licenciu na vydávanie pamätných mincí Českej mincovne poskytuje tichomorský ostrov Niue, averzná strana nesie jeho nevyhnutné atribúty – štátny znak, nominálnu hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok vydania 2023.

Zlatá minca s hmotnosťou jednej polovice gramu je zasadená do špeciálneho slovensko-anglického balenia. Poslúži ako dostupný darček aj originálny prírastok do zbierky a stane sa talizmanom pre šťastie.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
76340-611
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
2 NZD
Autor averzu
David Kružliak
Autor reverzu
David Kružliak
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
0,5 g
Priemer
11 mm
Balenie
Blister
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...