Zlatá minca Patróni - Svätá Lucia SK proof

Zlatá minca Patróni - Svätá Lucia SK proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
december 2022
Emisný náklad
1000 ks
Cena
74,00 €
oslobodené od DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Pátroni

Zlatá miniminca Českej mincovne zo slovenskej odnože cyklu Patróni je venovaná svätej Lucii.

Lucia
pochádzala z dobre situovanej rodiny, ktorá žila v Syrakúzach na Sicílii. Už v detstve sa oddala kresťanskej viere, a pretože sľúbila, že zostane nepoškvrnenou pannou, vytrvalo odmietala ponuky na sobáš. Luciina matka však svoju dcéru napriek tomu zasľúbila bohatému aristokratovi. Na Lucii sa mu zo všetkého najviac páčili krásne oči, a tak si ich dievčina, ktorá ho chcela odradiť, vylúpla a poslala mu ich ako dar. V noci sa potom stal zázrak a Panna Mária ju obdarovala novými očami – ešte krajšími. Keď pohanskému nápadníkovi došlo, že jeho nastávajúca je kresťankou, udal ju rímskym úradom. Súd rozhodol, že cudná Lucia bude za trest uvrhnutá do nevestinca, ale vojaci s ňou nedokázali pohnúť ani párom volov. Nakoniec jej prebodli krk mečom a urobili z nej mučeníčku… Odvtedy svätá Lucia pomáha pri chorobách očí a je vzývaná nevidiacimi či chudobnými, ktorým za života rozdala celé svoje veno. Stala sa rovnako patrónkou sklárov, sklenárov, brusičov a krajčírok.

Medailér
David Kružliak venoval reverznú stranu mince slepej svätici s vylúpnutými očami položenými na podnose. Palmová ratolesť, ktorú drží, je symbolom mučeníctva. Česko-anglický opis na reverze uvádza SV. LUCIE – ST. LUCY. Averzná strana potom predstavuje profil a meno panovníčky Alžbety II., rok emisie 2022 a nominálnu hodnotu 5 DOLLARS (NZD) – teda atribúty ostrova Niue, ktorý Českej mincovni poskytuje zahraničnú licenciu na razbu vlastných pamätných mincí.

Zlatá minca s hmotnosťou jednej polovice gramu je zasadená do špeciálneho
slovensko-anglického balenia. Poslúži ako dostupný darček aj originálny prírastok do zbierky a stane sa talizmanom pre šťastie.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
76202-611
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
5 NZD
Autor averzu
David Kružliak
Autor reverzu
David Kružliak
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
0,5 g
Priemer
11 mm
Balenie
Blister
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...