Zlatá minca Patróni - Sv. Ján Evangelista proof

Zlatá minca Patróni - Sv. Ján Evangelista proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
august 2022
Emisný náklad
1000 ks
Cena
74,00 €
oslobodené od DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Patróni

Deviata zlatá miniminca Českej mincovne z cyklu Patróni je venovaná svätému Jánovi Evanjelistovi.

Svätý Ján
mal zvláštne miesto po boku Ježiša Krista. Bol jeho obľúbencom, ako jediný z apoštolov stál pod jeho krížom a nakoniec bol poverený opatrovaním Panny Márie. Preto býva označovaný ako miláčik Pána. Po Ježišovej smrti, v časoch krutého prenasledovania kresťanov, bol Ján ukrutne mučený. Na príkaz rímskeho cisára Domiciána bol vhodený do kotla s vriacim olejom, ale z nádoby smrti sa zázrakom stal občerstvujúci kúpeľ. Cisár sa zľakol a nezraneného apoštola poslal do vyhnanstva. Ján potom spísal štvrté kanonické evanjelium, preto sa mu hovorí Evanjelista, a aj kontroverznú knihu Zjavenie, ktorá je známa pod názvom Apokalypsa. Svätec sa pre svoje literárne nadanie stal patrónom všetkých teológov a spisovateľov, ale aj kníhkupcov, kníhtlačiarov, viazačov kníh, výrobcov papiera a mnohých ďalších. Je ochrancom priateľstva. Pomáha pri otrave, popáleninách, bolesti nôh a epilepsii.

Medailér
David Kružliak umiestnil na reverznú stranu mince polopostavu svätého Jána s dvomi typickými atribútmi. Prvým je orol, ktorý symbolizuje Jánovu vzletnú a vysokú teológiu. Druhým je kalich odkazujúci na legendu o otrávenom víne, ktoré Jánovi nedokázalo ublížiť. Česko-anglický opis na reverzu uvádza SVATÝ JAN EVANGELISTA – SAINT JOHN THE EVANGELIST. Averzná strana potom predstavuje profil a meno panovníčky Alžbety II., rok emisie 2022 a nominálnu hodnotu 5 DOLLARS (NZD) – teda atribúty ostrova Niue, ktorý Českej mincovne poskytuje zahraničnú licenciu na razbu vlastných pamätných mincí.

Zlatá minca s hmotnosťou jednej polovice gramu je zasadená do špeciálneho
česko-anglického balenia. Poslúži ako dostupný darček aj originálny prírastok do zbierky a stane sa talizmanom pre šťastie.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
76108-611
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
5 NZD
Autor averzu
David Kružliak
Autor reverzu
David Kružliak
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
0,5 g
Priemer
11 mm
Balenie
Blister
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...