Zlatá minca Patróni - Svätý Jakub proof

Zlatá minca Patróni - Svätý Jakub proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
júl 2021
Emisný náklad
1000 ks
Cena
74,00 €
oslobodené od DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Patróni

Siedma zlatá miniminca Českej mincovne z cyklu Patróni je venovaná apoštolovi svätému Jakubovi Staršiemu.

Meno Jakub bolo v staroveku veľmi obľúbené a v kresťanských legendách nájdeme veľké množstvo jeho nositeľov, ktorí sa pre prehľadnosť odlišujú prívlastkami. Okrem Ježišovho brata Jakuba Spravodlivého ide predovšetkým o dvoch apoštolov – Jakuba Alfeovho, ktorý je známy ako Mladší či Menší, a
Jakuba Zebedeovho, ktorému sa hovorí Starší či Väčší. Rybár Zebedeus a jeho manželka Salome mali okrem Jakuba ešte syna Jána. Obaja bratia sa po vzore svojho otca stali rybármi a obaja sa celkom oddali učeniu Ježiša Krista. Ten ich pre ich zápal a búrlivý temperament nazval synmi hromu. Spolu s Petrom patrili k privilegovaným apoštolom, ktorí sa zúčastnili najvýznamnejších a najintímnejších udalostí v živote Mesiáša. Po Ježišovej smrti sa Ján stal evanjelistom a Jakub spolu s Petrom budovali v Jeruzaleme prvotnú cirkev. Jakub bol nakoniec prvým z apoštolov, ktorý podstúpil mučenícku smrť… Ako jeden z najväčších svätcov je Jakub Starší patrónom veľkého množstva profesií – napríklad robotníkov, lekárnikov, drogistov alebo bojovníkov. Pomáha pri reumatizme a artritíde a je ochrancom dobrého počasia a bohatej úrody.

Apoštol býva vyobrazovaný
s knihou evanjelia, pútnickou palicou a mušľou hrebenatkou, ktorá odkazuje na španielsku legendu o rytierovi, ktorého z vody na Jakubov príhovor zachránili „svätojakubské mušle“. Polopostavu svätca so všetkými týmito atribútmi vyobrazil medailér David Kružliak na reverznej strane mince. Patrón je obklopený česko-anglickým opisom SV. JAKUB STARŠÍ – SAINT JAMES THE GREATER. Averzná strana potom predkladá profil a meno panovníčky Alžbety II., rok emisie 2021 a nominálnu hodnotu 5 DOLLARS (NZD) – čiže atribúty ostrova Niue, ktorý Českej mincovni poskytuje zahraničnú licenciu na razbu vlastných pamätných mincí.

Zlatá minca s hmotnosťou jednej polovice gramu je vsadená do špeciálneho
česko-anglického balenia. Poslúži ako dostupný darček aj originálny prírastok do zbierky a stane sa talizmanom pre šťastie.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
75911-611
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
5 NZD
Autor averzu
David Kružliak
Autor reverzu
David Kružliak
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
0,5 g
Priemer
11 mm
Balenie
Blister
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...