Zlatá minca Patróni - Svätý Lukáš proof

Zlatá minca Patróni - Svätý Lukáš proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
október 2021
Emisný náklad
1000 ks
Cena
74,00 €
oslobodené od DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Patróni

Ôsma zlatá miniminca Českej mincovne z cyklu Patróni je venovaná apoštolovi svätému Lukášovi.

Svätý Lukáš,
jeden z dvanástich nasledovníkov Ježiša Krista, sa so svojím majstrom nikdy osobne nestretol – k viere ho priviedol svätý Peter až po Mesiášovej smrti. Napriek tomu sa stal nielen apoštolom, ale tiež evanjelistom. Napísal tretiu knihu Nového zákona a k evanjeliu pridal ešte pokračovanie, ktoré rozpráva o raných dejinách cirkvi. Tieto texty bývajú považované za najčítanejšie a slohovo najprepracovanejšie kapitoly Biblie. Svätý Lukáš sa preslávil aj ako maliar, ktorému je prisudzované autorstvo niekoľkých obrazov Panny Márie. Aj keď mal dušu umelca, pôvodným povolaním bol lekár, a možno práve preto vo svojich podobenstvách kládol dôraz na dobrotu a milosrdenstvo... Lekári, chirurgovia, lekárnici a umelci, najmä maliari – títo všetci vzývajú svätého Lukáša ako svojho patróna. Je rovnako ochrancom dobytka a o pomoc ho žiadajú mäsiari.

Svätý Lukáš býva vyobrazovaný ako
maliar obrazu Panny Márie, a práve túto podobu mu prisúdil medailér David Kružliak. Portrét apoštola na reverznej strane mince sprevádza česko-anglický opis SVATÝ LUKÁŠ – SAINT LUKE. Averzná strana potom predkladá profil a meno panovníčky Alžbety II., rok emisie 2021 a nominálnu hodnotu 5 DOLLARS (NZD) – čiže atribúty ostrova Niue, ktorý Českej mincovni poskytuje zahraničnú licenciu na razbu vlastných pamätných mincí.

Zlatá minca s hmotnosťou jednej polovice gramu je vsadená do špeciálneho
česko-anglického balenia. Poslúži ako dostupný darček aj originálny prírastok do zbierky a stane sa talizmanom pre šťastie.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
75912-611
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
5 NZD
Autor averzu
David Kružliak
Autor reverzu
David Kružliak
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
0,5 g
Priemer
11 mm
Balenie
Blister
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...