Zlatá minca Patróni - Svätý Florián proof

Zlatá minca Patróni - Svätý Florián proof

Stav skladu
Skladom v predajni
Dátum emisie
apríl 2018
Emisný náklad
1000 ks
Cena
70,00 €
oslobodené od DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Patrón je svätec, apoštol alebo mučeník, ktorý je považovaný za nebeského predstaviteľa určitého remesla, zamestnania či činnosti. Tí najznámejší patróni, ktorí bezpečne vedú naše kroky, budú postupne predstavovať nový rad zlatých minimincí Českej mincovne. Ako prvý prichádza svätý Florián.

Svätý Florián je patrónom profesií, ktoré súvisia s ohňom - hasičov, kováčov, kominárov, pekárov, hrnčiarov a mnohých ďalších. Jeho sochy sa budovali na ochranu proti požiarom, suchu a neúrode, ale aj povodniam. V ikonografii je obvykle znázorňovaný v zbroji rímskeho dôstojníka s nádobou na hasenie a horiacou budovou. Oheň a voda symbolizujú ako jeho povolanie, tak aj jeho mučenícku smrť. Florián velil jednotke legionárov, bojovníkov s ohňom. Bolo to za čias cisára Diokleciána, urputného prenasledovateľa kresťanov, ku ktorým Florián patril. Za to, že neohrozene vystúpil na podporu uväznených spoluveriacich a odmietal sa vzdať Krista, bol najprv kruto mučený a následne odsúdený na smrť. Podľa jednej legendy mal byť upálený na hranici, ale pretože sa radoval, že jeho popol a dym vystúpia k Bohu, jeho väznitelia mu na krk uviazali mlynský kameň a zvrhli ho do rieky Enns. Hovorí sa, že Floriánova nádoba preto neobsahuje len vodu na hasenie požiarov, ale aj lásku k haseniu ľudskej nenávisti: „Kde páli ohňa žiar a vzrastá hriech a svár, pomocník je nám daný, svätý Florián."

Autorom mince venovanej svätému Floriánovi je nadaný mladý medailér David Kružliak. Reverznú stranu venoval charakteristickému vyobrazenia patróna v uniforme starovekého vojaka so strapcami, na ktorom je kríž, a vedrom, ktorým hasí horiacu budovu. Česko-anglický opis uvádza meno svätca: SV. FLORIÁN - ST. FLORIAN. Averzná strana potom patrí atribútom ostrova Niue, emitenta, ktorý Českej mincovni poskytuje zahraničnú licenciu na razbu vlastných pamätných mincí. Sú nimi meno a portrét kráľovnej Alžbety II., rok vydania 2018 a nominálna hodnota 5 DOLLARS (NZD).

Zlaté mince sú uložené do atraktívneho dvojjazyčného balenia, ktoré predstavuje patróna ako ochrancu. Poslúži ako talizman pre šťastie, dostupný darček aj originálny prírastok do zbierky.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
75407-611
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
5 NZD
Autor averzu
David Kružliak
Autor reverzu
David Kružliak
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999.9 / 1000
Hmotnosť
0,5 g
Priemer
11 mm
Balenie
Blister
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...