Zlatá minca Obrnená technika - PzKpfw V Panther proof

Zlatá minca Obrnená technika - PzKpfw V Panther proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
november 2023
Emisný náklad
250 ks
Cena
333,00 €
oslobodené od DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Obrnená technika

Na ôsmej zlatej minci Českej mincovne z cyklu Obrnená technika sa objavuje nemecký tank PzKpfw V Panther, ktorý slúžil počas druhej svetovej vojny.

Na sklonku roku 1941 sa situácia na východnom fronte vyvíjala v prospech Sovietov, ktorí nasadili pokrokový stroj T-34. Odpoveďou nacistického generálneho štábu na vážnu hrozbu sa stal Panzerkampfwagen V Panther. Výroba stredného tanku dostala najvyššiu prioritu a prvé kusy opustili továreň v roku 1943. Nemecká konštrukcia sa na prvý pohľad inšpirovala sovietskou – Panther dostal skosený pancier, dlhý kanón a široké pásy, čo mu zabezpečovalo značnú ochranu, účinnú palebnú silu a dobrú pohyblivosť. Pri testovaní bolo odhalené aj veľké množstvo nedostatkov, ale na ich odstránenie nebol čas. Adolf Hitler totiž rozhodol, že nový obrnenec prejde bojovým krstom v bitke pri Kursku. Najväčšia konfrontácia tankov v dejinách sa skončila pre Panthera fiaskom, a to pre časté poruchy. Len máloktorý stroj prešiel viac než niekoľko kilometrov bez mechanických problémov – odpruženie bolo nespoľahlivé a nezriedka dochádzalo k vznieteniu motora. Urýchlené použitie Pantherov malo len malý taktický význam a navyše predčasne odhalilo smerovanie nemeckého vývoja, čo Sovietom umožnilo, aby včas prijali potrebné protiopatrenia. Napriek tomu všetkému sa priebežne vylepšovaný Panther rýchlo stal najlepším nemeckým tankom druhej svetovej vojny. Na západnom fronte exceloval – v Normandii a Ardenách sa stal postrachom Shermanov, Cromwellov a Churchillov, ktoré likvidoval aj na vzdialenosť jedného kilometra. Odvrátiť porážku Tretej ríše však nedokázal. Jeho počty boli nedostatočné a spotreba vzácneho paliva príliš vysoká…

Reverzná strana pamätnej mince, ktorá je dielom medailéra Petra Patku, DiS., predstavuje dve vyobrazenia nemeckého tanku – trojštvrtinový pohľad sprevádza bočná silueta. Kompozíciu dotvára opis PzKpfw V Panther a detail tankového pásu. Pásy nájdete aj na averznej strane mince, ktorá je spoločná pre celú tankovú sériu. Pretože licenciu na vydávanie pamätných mincí Českej mincovne poskytuje tichomorský ostrov Niue, nesie averz ešte jeho nevyhnutné atribúty – štátny znak, nominálnu hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok vydania 2023.

Súčasťou mince je výpravné balenie v podobe katalógovej karty plnej dobových fotografií, zaujímavostí a takticko-technických dát. Jednotlivé karty si môžete ukladať do zberateľského fascikla, ktorý rovnako nájdete v ponuke Českej mincovne.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
76278-611
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
5 NZD
Autor averzu
Petr Patka, DiS.
Autor reverzu
Petr Patka, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
3,11 g
Priemer
16 mm
Balenie
Papírová karta
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...