Zlatá minca Ferdo Mravec proof

Zlatá minca Ferdo Mravec proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
november 2018
Emisný náklad
300 ks

Popis

Kto by nepoznal rozprávkového mravca menom Ferdo, ktorý nosí bodkovanú šatku a hravo si poradí s prácou všetkého druhu. Na svet prišiel pred 85 rokmi a pri príležitosti jeho narodenín vychádza prvá zlatá minca z päťdielnej zberateľskej minisérie Českej mincovne.

Kreslená postavička stvorená spisovateľom Ondřejom Sekorom sa prvýkrát objavila v roku 1933 na stránkach Lidových novin a postupne sa stala hlavným hrdinom mnohých vlastných kníh, komiksov, animovaných filmov i seriálov. Popularitu Ferdovi zabezpečili najmä jeho kladné charakterové vlastnosti - je vynaliezavý, šikovný, nebojácny, za všetkých okolností optimistický, vie si rady v každej situácii a vždy je pripravený podať pomocnú ruku. Rozprávkový mikrokozmos však tento mravec neobýva sám. V jeho príbehoch mu zdatne sekundujú postavy, ktoré už také cnostné nie sú. Napríklad chrobák Truhlík, ktorý všade bol a všetko pozná, krásna, ale namyslená slečna Gvendolína alebo večne nahnevaný slimák.

V rozprávkovej minisérii sa postupne objavia všetky tieto postavy, ale reverzná strana prvej mince je venovaná samotnému Ferdovi. Dvojrozmernú postavičku realizovala do reliéfnej podoby skúsená medailérka Irena Hradecká DiS. Averzná strana potom nesie atribúty ostrova Niue - meno a profil kráľovnej Alžbety II., rok emisie 2018 a nominálnu hodnotu mince 5 DOLLARS (NZD) -, ktorého licencia Českej mincovni umožňuje raziť vlastné pamätné mince.

Neoddeliteľnou súčasťou každej Ferdovej mince je veselý zberateľský album s ilustráciami Ondřeja Sekoru, kam si budete môcť uložiť ešte ďalšie štyri zlaté razby.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
75426-611
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
5 NZD
Autor averzu
Irena Hradecká, DiS.
Autor reverzu
Irena Hradecká, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999.9 / 1000
Hmotnosť
3,11 g
Priemer
16 mm
Balenie
Blister
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...