Zlatá minca Dobové pohľadnice - Holíč SK proof

Zlatá minca Dobové pohľadnice - Holíč SK proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
apríl 2024
Emisný náklad
1000 ks
Cena
74,00 €
oslobodené od DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Dobové pohľadnice

Ďalšia zlatá miniminca Českej mincovne zasadená do repliky historickej pohľadnice so slovenským motívom pripomína Holíč.

Na severozápade Slovenska, na samotnej hranici s Českou republikou, sa nachádza Holíč. Ako dokladajú tajuplné megality, túto oblasť obývali ľudia už pred viac ako päťtisíc rokmi, ale prvá písomná zmienka o meste pochádza z roku 1205. Tunajšia pevnosť, ktorá konkurovala přemyslovskému hradu v neďalekom Hodoníne, chránila dôležitú cestu, ktorá spájala české krajiny s Uhorskom. Niet preto divu, že chcelo nad ňou získať kontrolu mnoho významných osobností. Najprv ju zabral Matúš Čák Trenčiansky – najmocnejší muž na celom Slovensku –, potom ju dobýval český kráľ Ján Luxemburský a neskôr ju zakúpil František Štefan Lotrinský – manžel Márie Terézie, ktorý z Holíča urobil ekonomické centrum celého Záhoria. Holíčska manufaktúra, ktorá vyrábala fajansy, kameninu a porcelán, bola ukážkovým príkladom úspešného priemyslového podniku 18. storočí. V tom čase sa vodný hrad premenil na barokový zámok. Ten slúžil ako reprezentačné letné sídlo cisárovnej, ktorá sa tu často zdržiavala… Historická pohľadnica z prelomu 19. a 20. storočia, ktorá poslúžila ako predloha pre balenie mince, predstavuje nielen hrad a ďalšie architektonické pamiatky Holíča, ale aj dobové kratochvíle – lov jeleňa a konské dostihy.

Reverzná strana mince, ktorá je dielom medailéra Adama Lišku, predkladá barokovo-klasicistický kaštieľ v Holíči. Kompozíciu dotvára dekoratívny opis HOLÍČ. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v licencii zahraničného emitenta, ktorým je ostrov Niue, averzná strana nesie jeho nevyhnutné atribúty – meno a portrét kráľa Karola III., nominálnu hodnotu 2 DOLLARS (NZD), a rok vydania 2024.

Emisia, ktorá poteší numizmatikov aj filokartistov, predstavuje originálny a dostupný zberateľský kúsok aj atraktívny regionálny darček.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
76490-611
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
2 NZD
Autor averzu
Adam Liška
Autor reverzu
Adam Liška
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
0,5 g
Priemer
11 mm
Balenie
Blister
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...