Zlatá minca Dobové pohľadnice - Hrad Devín SK proof

Zlatá minca Dobové pohľadnice - Hrad Devín SK proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
máj 2023
Emisný náklad
1000 ks
Cena
74,00 €
oslobodené od DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Dobové pohľadnice

Ďalšia zlatá miniminca Českej mincovne zasadená do repliky historickej pohľadnice so slovenským motívom pripomína hrad Devín.

Blízko Bratislavy sa nad sútokom riek Dunaja a Moravy týči skala, ktorá stráži križovatku obchodných ciest medzi západom a východom a juhom a severom. História tohto strategického miesta je nesmierne bohatá a nájdeme v nej stopy všetkých možných kultúr. Po pravekých ľuďoch sa tu dochovalo pohrebisko, po Keltoch zostali pozostatky oppida a pamiatkou na starých Rimanov je masívna kamenná stavba, ktorá svojím pôdorysom pripomína antickú hrobku. Slovania na skale vybudovali hradisko, ktoré zažilo rozmach aj pád Veľkej Moravy a potom sa stalo významným oporným bodom Uhorského kráľovstva. Z malej pohraničnej pevnosti s názvom Devín sa s postupom času stal gotický hrad a potom renesančný a barokový palác. Devín bol mnohokrát dobytý, ale vždy bol znovu opravený a posilnený. Jeho osud spečatili až Napoleonovi granátnici, ktorí ho na začiatku 19. storočia vyhodili do vzduchu. Odvtedy je hrad veľkolepou zrúcaninou, ako dokladá litografická pohľadnica z konca 19. storočia, ktorá poslúžila ako predloha balenia mince…

Reverzná strana mince, ktorá je dielom medailérky MgA. Terezy Eisnerovej, predstavuje letecký pohľad na zrúcaninu doplnený opisom DEVÍN. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v licencii zahraničného emitenta, ktorým je ostrov Niue, averzná strana nesie jeho nevyhnutné atribúty – štátny znak, nominálnu hodnotu 2 DOLLARS (NZD), a rok vydania 2023.

Emisia, ktorá poteší numizmatikov aj filokartistov, predstavuje originálny a dostupný zberateľský kúsok aj atraktívny regionálny darček.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
76339-611
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
2 NZD
Autor averzu
MgA. Tereza Eisnerová
Autor reverzu
MgA. Tereza Eisnerová
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
0,5 g
Priemer
11 mm
Balenie
Blister
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...