Zlatá minca 5000 Kč 2024 Olomouc stand

Zlatá minca 5000 Kč 2024 Olomouc stand

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
máj 2024
Cena
1 446,90 €
oslobodené od DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Päťročný cyklus Českej národnej banky, ktorý je venovaný mestským pamiatkovým rezerváciám Českej republiky, predstavuje svoju siedmu emisiu. Zlatá minca s nominálnou hodnotou 5000 Kč vyrazená v kvalite štandard pripomína krásy Olomouca.

Osídlenie strednej Moravy siaha do najstarších čias. Našli sa tu stopy kultúr z  kamennej aj bronzovej doby. Žili tu Kelti, Germáni, Rimania a Slovania. V časoch Veľkomoravskej ríše tu vznikali kostoly aj sídla mojmírovských veľmožov a Přemyslovci tu vybudovali hrad. Od stredoveku až do tridsaťročnej vojny bol Olomouc hlavným a najväčším mestom na území Moravy. Významu hospodárskeho, správneho, vzdelanostného a cirkevného centra bohatého regiónu Haná zodpovedala honosná architektúra kostolov, cirkevných aj svetských palácov, univerzitných budov, radnice či troj- až štvorposchodových meštianskych domov na hlavných námestiach a uliciach. Vďaka svojej strategickej polohe plnila moravská metropola aj vojenskú funkciu – v 18. storočí bola prebudovaná na pevnosť a stala sa sídlom veľkých vojenských posádok. Práve opevnená časť Olomouca, ktorá bola uzatvorená hradbami a prístupná len mestskými bránami, sa v roku 1971 stala mestskou pamiatkovou rezerváciou. Po Prahe ide  o druhú najrozsiahlejšiu rezerváciu v celej Českej republike.

Vo výtvarnej súťaži Českej národnej banky zvíťazil návrh akademického sochára Zbyňka Fojtů. Odbornú komisiu oslovila nápaditá koláž historických olomouckých stavieb. Na reverznej strane nájdete pôdorys a vežu gotického Kostola svätého Mórica a barokový stĺp Najsvätejšej Trojice, ktorý je pamiatkou UNESCO. Averzná strana je potom venovaná olomouckému orloju. Kompozíciu dotvárajú heraldické zvieratá Českej republiky.

Zlaté mince z desaťdielneho cyklu Českej národnej banky si môžete ukladať do dreveného zberateľského etui, ktoré rovnako nájdete v ponuke Českej mincovne.

Špecifikácia

Číslo
22405-650
Emitent
Česká národní banka
Nominálna hodnota
5000
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
15,55 g
Priemer
28 mm
Balenie
Červené plastové etui s logom ČNB
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...