Zlatá minca 5000 Kč 2021 Jihlava stand

Zlatá minca 5000 Kč 2021 Jihlava stand

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
október 2021

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Nový cyklus Českej národnej banky, ktorý je venovaný mestským pamiatkovým rezerváciám Českej republiky, predstavuje svoju druhú emisiu. Zlatá minca s nominálnou hodnotou 5000 Kč vyrazená v kvalite štandard pripomína krásy Jihlavy.

Malá dedina
na brehu rieky Jihlava sa spočiatku ničím nelíšila od iných stredovekých trhových osád. To sa však zmenilo v polovici 13. storočiakeď tu došlo k objavu bohatých strieborných žíl. Strieborná horúčka prilákala baníkov, remeselníkov a obchodníkov z celej Európy, a keďže dedina ich potrebám nestačila, začalo sa na protiľahlom brehu rieky budovať nové, veľkoryso poňaté mesto. Nielen z banského podnikania, ale aj z razby mincí plynulo veľké bohatstvo, ktoré viedlo ku kolonizácii okolitého kraja. Strieborná pokladnica českého kráľovstva získala kráľovské privilégiá  a čoskoro sa stala jedným z najmocnejších miest celej krajiny. Bohatí podnikatelia budovali drahé kamenné domy, ako poďakovanie Bohu vznikali honosné kostoly a všetko to bohatstvo chránili mohutné hradby. Hoci striebra ubúdalo, banská činnosť sa v Jihlave prevádzkovala celých 500 rokov. Niet divu, že historické jadro mesta bolo v roku 1982 vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu...

Vo výtvarnej súťaži Českej národnej banky zvíťazil medailér
Luboš Charvát. Na reverznú stranu mince umiestnil koláž zloženú z architektonických perál Mestskej pamiatkovej rezervácie Jihlava. Na averznej strane vyobrazil postavu anjela na nebesiach z Kostola svätého Ignáca z Loyoly, ktorý drží barokový mestský znak. Okolo anjela je viditeľné mestské opevnenie, do ktorého sú zakomponované heraldické zvieratá Českej republiky .

Zbierku zlatých mincí z desaťdielneho cyklu Českej národnej banky si môžete ukladať do dreveného
zberateľského etui, ktoré rovnako nájdete v ponuke Českej mincovne.

Špecifikácia

Číslo
22106-650
Emitent
Česká národní banka
Nominálna hodnota
5000
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
15,55 g
Priemer
28 mm
Balenie
Červené plastové etui s logom ČNB
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...