Zlatá dvouuncová medaila Jan Saudek - Marie č.1 proof

Zlatá dvouuncová medaila Jan Saudek - Marie č.1 proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
jún 2021
Emisný náklad
100 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Popis

Výnimočná zlatá medaila Českej mincovne s hmotnosťou dvoch trojských uncí vzdáva hold Janovi Saudkovi a jeho obrazu s názvom Marie č. 1.

Dielo Jana Saudka je kontroverznou a provokatívnou oslavou ľudstva.
Je zmyselné, živočíšne, erotické až perverzné a jeho najčastejším predmetom je ženstvo – či už ide o ženské telo, ktoré môže mať všetky tvary a veľkosti, alebo o vzťah medzi ženou a mužom, ktorý je plný lásky aj nenávisti. Napriek tomu, že Jan Saudek sa preslávil ako svetoznámy fotograf, rovnako je uznávaným maliarom. Maľby, ktoré tvorí, bývajú inšpirované jeho fotografiami a obraz Marie č. 1 nie je výnimkou. Umelcov prvý litografický počin, ktorý vznikol v roku 2020, vychádza z ikonickej fotografie z roku 1974 a predkladá sýto červené pery zmáčané modrými kvapkami vody. V originálnom rukopise maľby je možné vidieť vzdialenú spriaznenosť so štýlom Janovho brata Kájom, ale inak ide o celkom originálne a nezameniteľné dielo so silným nábojom. Jeho realistickosť a priestorovosť priamo ponúka reliéfne spracovanie v podobe pamätnej medaily…

Autorom medaily sa stal
Vojtěch Dostál, DiS., ktorého si Jan Saudek osobne vybral v rámci výtvarnej súťaže. Averzná strana je reliéfnou rekonštrukciou obrazu Marie č. 1. Reverzná strana potom predkladá podpis Jana Saudka vyhotovený v nevšednej kvalite reverse proof.

Neoddeliteľnou súčasťou zlatej medaily, ktorá vychádza v náklade majúcom
100 číslovaných kusov, je originálny grafický list.

Špecifikácia

Číslo
31727-631
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Vojtěch Dostál, DiS.
Autor reverzu
Elektronicky
Číslovaná emisia
Áno
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
62,2 g
Priemer
40 mm
Balenie
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...