Zlatá dvojuncová minca Tycho Brahe a Johannes Kepler proof

Zlatá dvojuncová minca Tycho Brahe a Johannes Kepler proof

Stav skladu
Do 10 dní
Dátum emisie
september 2023
Emisný náklad
200 ks
Cena
5 836,70 €
oslobodené od DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Slávne dvojice

Na zlatej minci Českej mincovne z voľného cyklu, ktorý je venovaný slávnym historickým dvojiciam, sa objavujú astronómovia Tycho Brahe a Johannes Kepler.

Príchod kométy bol odpradávna považovaný za zlé znamenie – podľa povier totiž vlasatica zvestovala vojnu a mor. Nemeckého chlapca Johannesa Keplera však uchvátila natoľko, že štúdium náboženstva vymenil za matematiku a astronómiu. Pozorovanie hviezdnej oblohy musel oželieť, lebo bol silne krátkozraký, a pohyb nebeských telies preto študoval predovšetkým teoreticky – s pomocou dokonalých výpočtov… Dán Tycho Brahe bol ako mladík rovnako ovplyvnený zlovestným nebeským úkazom, ale v jeho prípade išlo o zatmenie Slnka. Pretože mal oči ako ostriež, svoju kariéru astronóma postavil na systematických a presných pozorovaniach s pomocou vyspelých prístrojov, ktoré sám konštruoval… Osud chcel, aby sa životy oboch vedcov preťali. Najprv si písavali a vďaka podnetnej korešpondencii si uvedomili, že keď spoja svoje prednosti, mohli by dosiahnuť netušené poznanie. Stretli sa na samom konci 16. storočia v Prahe, kde Brahe pôsobil ako dvorný astronóm Rudolfa II. Ako už to u veľkých osobností býva, ich vzťah bol búrlivý, ale produktívny. Brahe Keplerovi poskytol jeden z najväčších súborov astronomických dát v ľudských dejinách, lenže o necelý rok neskôr zomrel. Aj tento krátky čas však stačil na to, aby Kepler pochopil, vypočítal a opísal fyzikálne zákonitosti vesmíru. Tri „Keplerove zákony“, ktoré opisujú pohyb planét okolo Slnka, sú dodnes platné – bez ich znalosti sa nie je možné vydať ku hviezdam…

Medailérka Ludmila Kracíková, DiS., venovala reverznú stranu mince bustám oboch astronómov doplnené o mená TYCHO BRAHE a JOHANNES KEPLER. Averzná strana potom predstavuje historické astronomické pomôcky na čele s armilárnou sférou, ktorá slúžila na meranie a predpovedanie polohy nebeských telies. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v zahraničnej licencii ostrova Niue, nesú na averze ešte jeho štátny znak, nominálnu hodnotu 100 DOLLARS (NZD) a rok emisie 2023. Kompozíciu uzatvára segment hviezdnej oblohy.

Dve legendárne osobnosti, dve unce zlata a len 200 kusov mincí!

Špecifikácia

Číslo
76307-611
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
100 NZD
Autor averzu
Ludmila Kracíková, DiS.
Autor reverzu
Ludmila Kracíková, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
62,2 g
Priemer
40 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...