Zlatá dvojuncová minca Romulus a Remus proof

Zlatá dvojuncová minca Romulus a Remus proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
máj 2022
Emisný náklad
200 ks
Cena
5 778,10 €
oslobodené od DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Slávne dvojice

Zlatá minca Českej mincovne z voľného cyklu, ktorý je venovaný slávnym historickým dvojiciam, pripomína bratovražedný spor Romula a Rema.

Kedysi dávno pripravil závistlivý
Amulius svojho brata Numitora o vládu nad mestom Alba Longa a vyhlásil sa za kráľa. Numitorových synov nechal zavraždiť a jeho jedinú dcéru Rheu Silviu prinútil, aby sa stala vestálkou – panenskou služobnicou v chrámu bohyne Vesty. Amulius si bol istý, že Numitorov rod nebude pokračovať, ale nepočítal s náruživým božstvom. Rhea Silvia sa zapáčila bohovi Marsovi, ktorý ju zviedol. Keď sa potom nešťastnej kňažke narodili dvojčatá, žena bola za trest pochovaná zaživa. Jej synovia mali byť utopení, lenže voda sa nad nimi zľutovala a o chlapcov, ktorých vyplavila rieka Tiber, sa potom s materinskou láskou postarala vlčica. Po čase ich blízko vlčej nory našiel pastier Faustulus, ktorý z nich vychoval silných a cnostných mužov – Romula a Rema. Keď sa bratia jedného dňa dostali do sporu so zákonom, Faustulus im odhalil tajomstvo ich pôvodu. Rozhorčení princovia zvrhli zradného Amulia a trón vrátili svojmu dedovi Numitorovi. Sami však začali túžiť po moci, a tak sa rozhodli, že založia svoje vlastné mesto. Odobrali sa tam, kde ich kedysi našla vlčica, ale nedokázali sa zhodnúť na tom, po kom z nich sa bude nové sídlo volať. Nedokázali ich rozsúdiť ani božské znamenia, a tak sa medzi nimi rozhorel spor. Poslednou kvapkou bolo, keď Remus prekročil zamýšľanú líniu Romulových hradieb. „Tak nech v budúcnosti zhynie každý, kto preskočí moje hradby!“ vyhlásil Romulus po tom, ako svojho brata zabil. Jedno z najveľkolepejších miest sveta, ktoré umožnilo vznik jednej z najväčších ríš všetkých čias, potom dostalo Romulovo meno. Dodnes je známe ako Roma – Rím…

Medailér
Mgr. Petr Horák venoval reverznú stranu mince Romulovi a Removi v dospelom veku, ktorých symbolicky obliekol do uniforiem rímskych legionárov. V reliéfe nechýba vlčica a veľkoleposť Ríma pripomína slávne Koloseum. Pretože ide o mincu vydávanú v zahraničnej licencii ostrova Niue, nesie averzná strana nevyhnutné atribúty tohto emitenta – meno a portrét kráľovnej Alžbety II., nominálnu hodnotu 100 DOLLARS a rok emisie 2022.

Dve legendárne osobnosti, dve unce zlata a len
200 kusov mincí!

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
76106-611
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
100 NZD
Autor averzu
Mgr. Petr Horák
Autor reverzu
Mgr. Petr Horák
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
62,2 g
Priemer
40 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...