Zlatá dvojuncová minca Sv. Ľudmila a sv. Václav proof

Zlatá dvojuncová minca Sv. Ľudmila a sv. Václav proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
apríl 2021
Emisný náklad
200 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Slávne dvojice

Zlaté dvojuncové mince Českej mincovne sú tradične venované známym historickým dvojiciam. V roku 2021, keď si pripomíname 1100. výročie umučenia svätej Ľudmily, túto dvojicu tvorí kňažná a jej vnuk svätý Václav.

Keď si
Ľudmila, dcéra pohanského veľmoža zo Pšova, brala přemyslovské knieža Bořivoja I., iste netušila, že sa začína písať nová etapa v dejinách strednej Európy. Po boku svojho manžela totiž prijala krst a novú vieru priniesla do Čiech, kde Přemyslovci vládli. Zabudnúť na slovanských bohov jej netrvalo dlho a v duchu kresťanstva, ktoré jej predstavil sám vierozvestca Metod, zasvätila svoj život starostlivosti o blížnych. Vždy mierna a spravodlivá žena sa stala známou zvlášť láskavosťou a štedrosťou – k chudobným, nemohúcim, vdovám, sirotám… Osud Ľudmilinej nevesty, ktorú si za ženu vybral jej syn Vratislav, bol zo začiatku podobný. Drahomíra pochádzala z pohanského kmeňa Polabských Slovanov a po svadbe bola pokrstená, avšak Kristus do jej srdca nevstúpil. Keď knieža Vratislav zomrel, stala sa Drahomíra z rozhodnutia kmeňového zhromaždenia regentkou krajiny, pretože jej synovia neboli plnoletí. Výchovu chlapcov – Václava a Boleslava – však veľmoži zverili ich babičke Ľudmile, čo sa Drahomíry veľmi dotklo. So svojou svokrou sa rozchádzala v politických názoroch a žiarlila na jej obľubu, ktorej sa tešila u budúceho kniežaťa Václava aj u celého ľudu. V snahe zbaviť sa Ľudmilinho vplyvu si Drahomíra najala dvoch vrahov, ktorí ju uškrtili. Práve mučenícky skon však Ľudmile zaistil nesmrteľnosť. Václav na babičku, ktorá ho vychovala, nezabudol a začal budovať jej kult. Netrvalo dlho a bola prehlásená za svätú…

Akademický sochár Zbyněk Fojtů 
sa pri tvorbe reverznej strany mince inšpiroval slávnym votívnym obrazom Jana Očka z Vlašimi. Stredoveké portréty svätcov s korunami a svätožiarami sprevádza erb s plamennou orlicou a opis SVATÁ LUDMILA – SVATÝ VÁCLAV. Pretože ide o mincu vydávanú v zahraničnej licencii ostrova Niue, nesie averzná strana nevyhnutné atribúty tohto emitenta – meno a portrét kráľovnej Alžbety II., nominálnu hodnotu 100 DOLLARS a rok emisie 2021. To všetko je doplnené artefaktmi staroslovanských kresťanov.

Dve historické osobnosti, dve unce zlata a len
200 kusov mincí!

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
75913-611
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
100 NZD
Autor averzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Autor reverzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
62,2 g
Priemer
40 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...