Zlatá čtvrtuncová minca Jiří Lipták proof

Zlatá čtvrtuncová minca Jiří Lipták proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
marec 2022
Emisný náklad
200 ks
Cena
720,00 €
oslobodené od DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Olympiáda Tokio

Na olympiáde v Tokiu získala česká výprava spolu jedenásť medailí štyri zlaté, štyri strieborné a tri bronzové. Zlatému olympionikovi Jiřímu Liptákovi vzdáva hold zlatá minca Českej mincovne.

Olympijskú súťaž v 
trape, v ktorej sa strelci s dvojhlavňovou brokovnicovou puškou triafajú do letiacich terčov, si úplne podmanili dvaja Česi – brnianski rodáci a veľkí kamaráti Jiří Lipták a David Kostelecký. V šesťčlennom finále poznamenanom veternými podmienkami aj nervozitou vydržali až do vzájomného súboja o zlato. Po 50 ranách mali obaja na konte 43 zásahov a v dodatočnom rozstrele boli obaja bezchybní až do siedmej série. Zatiaľ čo David Kostelecký netrafil a skončil strieborný, Jiří Lipták sa po titule majstra Európy či dvoch svetových bronzoch dočkal najväčšieho úspechu svojej kariéry. „Som rád, že po tom, čo sa v Riu českému strelectvu nepodarilo získať žiadnu medailu, sme tu s Davidom rozbehli novú sériu. Musel sme sa smiať, pretože toto by ma nenapadlo ani v tom najodvážnejšom sne. Bol to taký náš cieľ – stáť spoločne na stupňoch víťazov na veľkých pretekoch. Ale že to bude práve na olympiáde? A že budeme stáť vedľa seba? Tak to je bomba!“ radoval sa novopečený zlatý olympionik z dvojnásobného triumfu českého športu.

Reverzná strana mince, ktorá je dielom
akademického sochára Jiřího Dostála, predstavuje strelca, ktorý triumfálne zdvíha pušku nad hlavou. Nápisy uvádzajú JIŘÍ LIPTÁK – TOKIO 2020 – ZLATÁ MEDAILE – TRAP. Športové mince Českej mincovne vychádzajú v zahraničnej licencii štátu Samoa, a ich averzná strana preto nesie nevyhnutné atribúty tohto emitenta – štátny znak, meno a portrét kráľovnej Alžbety II., rok emisie 2021 a nominálnu hodnotu 25 DOLLARS (WST).

Nenechajte si ujsť zlatú spomienku na jedinečný zlatý triumf českého športu!

Špecifikácia

Číslo
76226-611
Emitent
Samoa
Nominálna hodnota
25 WST
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
7,78 g
Priemer
22 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...