Zlatá 1/10 oz minca Nových sedem divov sveta - Tádžmahal proof

Zlatá 1/10 oz minca Nových sedem divov sveta - Tádžmahal proof

Stav skladu
marec 2025
Dátum emisie
marec 2025
Emisný náklad
200 ks
Orientačná cena
424,00 €
oslobodené od DPH

Nových sedem divov sveta

Šiestym z nových siedmich divov sveta je indický pomník Tádž Mahal. Legendárnu pamiatku pripomína zlatá minca Českej mincovne s hmotnosťou jednej desatiny trojskej unce.

Šáhdžahán, cisár Mughalskej ríše a pán Indického polostrova, mal mnoho manželiek, ale len jednu lásku. Pôvodne sa volala Arjumand Banu Begum, ale keď sa stala cisárovnou, dostala meno Mumtáz Mahal – Najvyššia v paláci. Bola krásna, vzdelaná a láskavá. Podporovala chudobných a umelcov. Manžel v nej nachádzal oporu – nenahraditeľnú spoločníčku, dôverníčku a radkyňu. Vládla medzi nimi aj fyzická vášeň a na svet priviedli štrnásť detí. Pri poslednom pôrode však cisárovná zomrela. Šáhdžahán si život bez svojej družky nedokázal predstaviť a na dôkaz nehynúcej lásky, ktorá prekoná aj smrť, potom nechal postaviť mauzóleum, ktoré vstúpilo do dejín ako Tádž Mahal – Koruna paláca. Najväčšie dielo svojej doby vyrástlo v meste Ágra, neďaleko cisárovho paláca, kde Mumtáz Mahal sa starala o záhrady. Dvadsaťdva rokov na ňom pracovalo dvadsaťtisíc robotníkov a tisíc slonov. Dokončený monument vyzeral, ako by vypadol z Rozprávok tisíc a jednej noci. Dokonale symetrickú stavbu z bieleho mramoru zdobili drahé kamene – nefrit, jaspis, tyrkys, krištáľ a ďalšie –, ktoré vytvárali nádherné zdobené motívy. Podľa legendy malo na náprotivnom brehu posvätnej rieky Jamuny vzniknúť ešte jedno mauzóleum, tentoraz čierne, ktoré by bolo presným odrazom bieleho pamätníka a kde by spočinul Šáhdžahán. Cisár však nakoniec leží vedľa svojej milovanej manželky, za ktorou odišiel trinásť rokov po dokončení ohromného diela.

Reverzná strana každej mince, ktorá je dielom medailérky Ludmily Kracíkovej, DiS., predstavuje mauzóleum Tádž Mahal. Priečelie monumentu dopĺňa anglický opis TAJ MAHAL. Na averznej strane, ktorá je spoločná pre celý cyklus, sa potom objavuje všetkých nových sedem divov sveta – brazílska socha Krista Spasiteľa, jordánske skalné mesto Petra, mayské mesto Chichén Itzá v Mexiku, rímske Koloseum, indický pomník Tádž Mahal, sídlo Inkov Machu Picchu v Peru a Veľký čínsky múr. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v zahraničnej licencii ostrova Niue, nesú na averznej strane ešte jeho štátny znak, nominálnu hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emisie 2025.

Každá minca je zatavená do špeciálneho balenia.

Poznámka: Balenie je pokryté fóliou, ktorá bráni poškodeniu pri transporte.

Špecifikácia

Číslo
76327-611
Nominálna hodnota
5 NZD
Autor averzu
Ludmila Kracíková, DiS.
Autor reverzu
Ludmila Kracíková, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Žiadny
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9
Hmotnosť
3,11 g
Priemer
16 mm
Balenie
Safe pack
Česká mincovna
Loading...