Zlatá 1/10 oz minca Nových sedem divov sveta - Chichén Itzá proof

Zlatá 1/10 oz minca Nových sedem divov sveta - Chichén Itzá proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
január 2024
Emisný náklad
500 ks
Cena
398,00 €
oslobodené od DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Nových sedem divov sveta

Druhým z nových siedmich divov sveta je mayské mesto Chichén Itzá. Legendárnu pamiatku pripomína zlatá minca Českej mincovne s hmotnosťou jednej desatiny trojskej unce.

Operený had, ktorého Mayovia nazývali Kukulkánom a Aztékovia Quetzalcóatlom, je najvyšším mezoamerickým bohom, stvoriteľom sveta a ľudskej civilizácie. Na rozdiel od väčšiny indiánskych nadprirodzených bytostí je považovaný za dobrého – dohliada na vedy, umenie, obchod, remeslá a poľnohospodárstvo –, hoci si žiada ľudské obete. Vládne vetrom a ľudstvu priniesol nielen kalendár a knihy, ale aj kukuricu a čokoládu… Starí Mayovia, ktorí obývali mesto Chichén Itzá na mexickom Yucatánskom poloostrove, mali Kukulkána v obrovskej úcte, a tak mu zasvätili veľkolepú pyramídu. Sofistikovaná stavba má štvorcový pôdorys a štyri schodiská – každé s 91 schodmi. Na vrchole vo výške 24 metrov sa potom nachádza plošina, ktorá tvorí 365. stupeň, čo zodpovedá počtu dní v mayskom roku. Predstave, že Kukulkánova pyramída bola akýmsi gigantickým kalendárom, nahráva skutočnosť, že pri jarnej a jesennej rovnodennosti tu zapadajúce slnko vytvára magický efekt. Sochy vrhajú tieň, ktorý vyzerá ako had plaziaci sa po schodoch dolu až k hadej hlave vytesanej do základne stavby. V Chichén Itzá nájdeme aj množstvo ďalších pamätihodností – prírodné studne, observatórium, ihrisko či mnoho chrámov –‍, ale jedine Kukulkánova pyramída nepocítila zub času. Dnes patrí medzi najväčšie turistické lákadlá Mexika a niet divu. Našu predstavivosť dráždia krvavé rituály, ktorými si Mayovia chceli udobriť bohov, aj záhadné zmiznutie obyvateľov mesta, ku ktorému došlo tristo rokov predtým, než sem v 16. storočí dorazili španielski dobyvatelia…

Reverzná strana mince, ktorá je dielom medailérky Ludmily Kracíkovej, DiS., predstavuje aktuálnu podobu Kukulkánovej pyramídy doplnenú o anglický opis CHICHÉN ITZÁ. Na averznej strane, ktorá je spoločná pre celý cyklus, sa potom objavuje všetkých nových sedem divov sveta – brazílska socha Krista Spasiteľa, jordánske skalné mesto Petra, mayské mesto Chichén Itzá v Mexiku, rímske Koloseum, indický pomník Tádž Mahal, sídlo Inkov Machu Picchu v Peru a Veľký čínsky múr. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v zahraničnej licencii ostrova Niue, nesú na averznej strane ešte jeho štátny znak, nominálnu hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emisie 2024.

Každá minca je zatavená do špeciálneho balenia.

Poznámka: Balenie je pokryté fóliou, ktorá zabraňuje poškodeniu pri transporte.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
76315-611
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
5 NZD
Autor averzu
Ludmila Kracíková, DiS.
Autor reverzu
Ludmila Kracíková, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
3,11 g
Priemer
16 mm
Balenie
Safe pack
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...