Zlatá 1/10 oz minca Nových sedem divov sveta - Koloseum proof

Zlatá 1/10 oz minca Nových sedem divov sveta - Koloseum proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
október 2023
Emisný náklad
500 ks
Cena
398,00 €
oslobodené od DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Nových sedem divov sveta

Prvým z nových siedmich divov sveta je rímske Koloseum. Legendárnu pamiatku pripomína zlatá minca Českej mincovne s hmotnosťou jednej desatiny trojskej unce.

Koloseum bolo najväčším amfiteátrom v dejinách Rímskej ríše. Starí Rimania – od samotného cisára po úbohých otrokov – sem prichádzali v sviatočné dni, aby videli krvavé predstavenia. Ľudia, ktorí sa pri gladiátorských hrách bili o život, dúfali, že za odmenu získajú slobodu. Títo gladiátori pochádzali z radov vojnových zajatcov, otrokov či zločincov odsúdených na smrť. Učili sa zápasiť v špeciálnych školách, a aby hry boli pestré, niektorí boli vyzbrojení napríklad sieťami a trojzubcom, zatiaľ čo iní mali k dispozícii meč a štít. Niekedy išlo o obyčajný boj muža proti muži, inokedy sa v aréne usporiadali celé rekonštrukcie historických bitiek. Zachovali sa správy o divadle trvajúcom štyri mesiace, na ktorom sa zúčastnilo desaťtisíc gladiátorov, aj o námorných bitkách, pri ktorých bola aréna zaplavená vodou z blízkeho akvaduktu. V aréne neumierali len ľudia. Obľúbeným predstavením bol lov exotických zvierat dovážených z Afriky a Stredného východu. Divá zver často slúžila aj ako prostriedok hromadných popráv – neozbrojení odsúdenci boli predhadzovaní levom alebo ušliapavaní slonmi. Takto boli vraždení napríklad raní kresťania, ktorí sa odmietli vzdať svojej viery. Odhaduje sa, že od roku 80 nášho letopočtu, keď bolo Koloseum otvorené, v ňom zahynul jeden milión ľudí a rovnaké množstvo zvierat, pričom pre zábavu boli vyhubené celé živočíšne druhy. No napriek tomuto všetkému nešlo len o arénu smrti, ale aj o architektonický zázrak, ktorý pojal päťdesiattisíc divákov. Aj keď sa pre opakované zemetrasenia a zlodejov kameňov stala z Kolosea zrúcanina, stále ide o najväčšiu pamiatku Ríma…

Reverzná strana mince, ktorá je dielom medailérky Ludmily Kracíkovej, DiS., predstavuje aktuálnu podobu Kolosea doplnenú o anglický opis COLOSSEUM. Na averznej strane, ktorá je spoločná pre celý cyklus, sa potom objavuje všetkých nových sedem divov sveta – brazílska socha Krista Spasiteľa, jordánske skalné mesto Petra, mayské mesto Chichén Itzá v Mexiku, rímske Koloseum, indický pomník Tádž Mahal, sídlo Inkov Machu Picchu v Peru a Veľký čínsky múr. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v zahraničnej licencii ostrova Niue, nesú na averznej strane ešte jeho štátny znak, nominálnu hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emisie 2023.

Každá minca je zatavená do špeciálneho balenia.

Poznámka: Balenie je pokryté fóliou, ktorá zabraňuje poškodeniu pri transporte.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
76312-611
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
5 NZD
Autor averzu
Ludmila Kracíková, DiS.
Autor reverzu
Ludmila Kracíková, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
3,11 g
Priemer
16 mm
Balenie
Safe pack
Česká mincovna
Loading...