Strieborný prívesok SOPHIA s českými granátmi

Strieborný prívesok SOPHIA s českými granátmi

Stav skladu
Do 90 dní
Dátum emisie
máj 2023
Cena
104,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Český lev

Červené ako krv, plné tajomstiev, vášne a magických účinkov – také sú české granáty, ktoré medzi drahými kameňmi nemajú seberovného. Vzácne drahokamy zdobia strieborný prívesok s motívom českého leva, ktorý vznikol v spolupráci Českej mincovne a spoločnosti Granát Turnov.

Už v dobe praveku hľadali naši predkovia malé červené kamienky, ktoré vyplavila rieka. Ľudia vtedy verili, že ide o skamenené kvapky krvi bohov, a preto im prisúdili množstvo nadprirodzených vlastností. Pútnici ich mávali pri sebe ako talizman, ktorý ich chránil pred zlom a osvetľoval im cestu. Za vlády cisára Karola IV. sa granáty dostali do českých zlatníckych dielní. Červený minerál pritom nežiaril len na šperkoch. Zbrane vykladané granátmi boli krásne a zároveň poskytovali stredovekým bojovníkom pocit nesmrteľnosti – rytieri totiž verili, že drahé kamene im dodajú odvahu a ochránia ich pred zranením. Okrem bojovníkov bez bázne a hany si granáty obľúbili aj zamilované duše – vzácny darček symbolizujúci čistotu srdca a náklonnosť sa stal súčasťou romantických vyznaní lásky. Zlatý vek českých granátov nastal v ére Rudolfa II., ktorý si ich s obľubou pridával do svojich zbierok. Bol to práve osobný lekár habsburského cisára, ktorý po prvýkrát použil spojenie český granát. Drvený nerast, ktorý oplýva liečivou mocou, obnovuje životnú energiu, zaháňa smútok a posilňuje túžbu, pridával do kvapiek a mastí. Obľuba granátových šperkov doma aj za hranicami rástla a prinášala českým krajinám značné bohatstvo. Aby ochránila tradíciu ich spracovania, cisárovná Mária Terézia zakázala vývoz surových granátov. V nasledujúcich rokoch tak mohli nerušene vznikať výnimočné umelecké diela. V časoch národného obrodenia sa potom český granát stal symbolom vlastencov a po šperkoch s červenými kameňmi túžili českí šľachtici aj mešťania…

Strieborný klenot, ktorý je ústredným prvkom prívesku, predstavuje vyobrazenie tradičnej heraldickej šelmy – českého leva so Svätováclavskou korunou na hlave. Autorom reliéfu, ktorý poznáte z investičných mincí Český lev, je medailér Asamat Baltaev, DiS. Striebro je pokované ródiom, ktoré je hypoalergénne a zároveň zabraňuje černeniu šperku.

Prívesok poslúži ako elegantný módny doplnok, talizman pre šťastie alebo vkusný darček.

Priemer prívesku je 17 milimetrov. Jeho zadná strana je hladká – nejde o mincu. Retiazka nie je súčasťou.

Špecifikácia

Číslo
83067-799
Emitent
Česká mincovna
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
925/1000 / 1000
Hmotnosť
3,4 g
Priemer
17 mm
Balenie
Čierne papierové etui
Česká mincovna
Loading...