Strieborná uncová medaila Český lev 2024 inkusná razba s patinou stand
Strieborná uncová medaila Český lev 2024 inkusná razba s patinou stand
Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne
Český lev 2024
Českého leva dobre poznáte z investičných mincí Českej mincovne. V roku 2024 sa objavuje na uncovej striebornej medaile, ktorá nie je len tak ledajaká – je totiž inkusná.
Na klasických medailách či minciach nájdete reliéf, ktorý vystupuje z mincovej plochy. Takzvané inkusné razby sa od nich na prvý pohľad líšia tým, že ich motív je zahĺbený – teda je pod úrovňou mincovej plochy. Také zvláštne mince vznikali v časoch antiky, stredoveku, ale aj v 19. a 20. storočí. Niekedy išlo o neúmyselné chybné razby. Napríklad za vlády habsburských cisárov Františka II. a Františka Jozefa I., keď bola zavádzaná strojová razba mincí, sa stávalo, že v stroji uviazla správne vyrazená minca. Keď sa potom do lisu vložil ďalší striežok, z jednej strany sa naň otlačilo razidlo a z druhej strany uviaznutá minca. Taký nepodarok mal z oboch strán rovnaký motív – jeden v pozitívnom a druhý v negatívnom vyhotovení. Inokedy sa inkusná razba robila zámerne. Motív dolárov, ktoré nechal raziť americký prezident Theodore Roosevelt, bol z oboch strán zapustený pod úroveň mincovej plochy, aby sa neopotrebovával a aby peniaze mali ďalšiu životnosť. Tieto mince však dlho neobiehali – keď prišla pandémia španielskej chrípky, ľudia sa obávali, že sa v ich záhyboch držia nečistoty a mikroorganizmy. V 21. storočí sa inkusná razba objavuje len vzácne – minciam a medailám dodáva nevšedný vzhľad, a tak je považovaná za technologickú aj umeleckú raritu.
Dominantou inkusnej medaily z ateliéru medailéra Asamata Baltaeva, DiS., je korunovaná hlava českého leva. Vlastenecký motív, ktorý podčiarkuje patina, je spracovaný naozaj originálne – je totiž tvorený fazetami teda drobnými mnohouholníkovými plôškami.
Emisný náklad je len 1000 kusov, pričom každý exemplár je ručne číslovaný na hrane.