Strieborná slovenská minca 10 eur 2022 - Začiatok osídľovania Kovačice Slovákmi-220. výročie proof

Strieborná slovenská minca 10 eur 2022 - Začiatok osídľovania Kovačice Slovákmi-220. výročie proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
november 2022
Cena
34,50 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Strieborná minca s nominálnou hodnotou 10 eur bola vyrazená v kvalite proof pri príležitosti 220. výročia osídlenia Kovačice Slovákmi.

Aj keď sa mesto Kovačica nachádza na severe Srbska, je domovom mnoho Slovákov. Tí sa sem vypravili v roku 1802, aby kolonizovali oblasť uvoľnenú po odchode Turkov. Do takzvanej Dolnej zeme ich viedli aj náboženské dôvody – vo väčšine prípadov išlo o evanjelikov, ktorí boli ešte stále prenasledovaní. „Preč odtiaľto! Preč z toho prekliateho miesta, kde ťa zem nevládze uživiť, kde z teba zdierajú kožu, kde žijeme horšie ako dobytok, ako psy… Preč odtiaľto, kamkoľvek, len preč… Ďaleko, veľmi ďaleko, čo najďalej, hoci na koniec sveta…“ Vojvodina, kde sa Slováci usadili, bola veľmi riedko obývaná a oplývala bohatstvom úrodnej pôdy na obrábanie. Pretože bolo treba neustále zvyšovať poľnohospodársku produkciu a zároveň strážiť hranicu s Osmanskou ríšou, Habsburgovci sťahovanie podporovali. Hraničiarom boli poskytované pozemky a stavebný materiál výmenou za prácu, ktorú odvádzali… Dnes v Kovačici nájdeme celosvetovo najaktívnejšiu a najpočetnejšiu skupinu Slovákov žijúcich v zahraničí. I po dvoch storočiach si zachovali staré tradície a zvyky, ale vytvorili si i nové. Už cez päťdesiat rokov je srbské mesto centrom naivného umenia.

Medailér Karol Ličko venoval averznú stranu mince rodine slovenského hospodára – na ceste z Hornej zeme do Dolnej ho sprevádza kôň a žena s dcérkou, ktoré sa vezú na rebrináku. Kompozíciu averzu dotvára vahadlová studňa, opis SLOVENSKO 2022, nominálna hodnota 10 EUR a slovenský štátny znak. Životný príbeh slovenských vysťahovalcov pokračuje na reverznej strane mince. Mužom a ženám, ktorí mlátia obilie, prináša roľníčka v ľudovom odeve občerstvenie. V pozadí je viditeľná veža slovenského evanjelického kostola. Reliéf reverzu dotvára ešte opis SLOVÁCI V KOVAČICI a výročné roky 1802 – 2022.

Mincu vydala Národná banka Slovenska a vyrazila Mincovňa Kremnica.

Špecifikácia

Číslo
84353-721
Emitent
Národná banka Slovenska
Nominálna hodnota
10 EUR
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
900 / 1000
Hmotnosť
18 g
Priemer
34 mm
Česká mincovna
Loading...