Strieborná slov. minca 10 eur 2024 - Jozef Dekrét - Matejovie - 250 výročie narodenia stand

Strieborná slov. minca 10 eur 2024 - Jozef Dekrét - Matejovie - 250 výročie narodenia stand

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
máj 2024
Cena
32,90 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Slovenská strieborná eurominca, ktorej motívom je Jozef Dekret-Matejovie, bola vyrazená v kvalite štandard pri príležitosti 250. výročia narodenia lesníckeho priekopníka.

Jozef Dekret-Matejovie prišiel na svet do rodiny slovenského lesníka v roku 1774. Kráčal v stopách svojho otca a sám nastúpil do lesnej služby – od obyčajného nádenníka sa vypracoval na hlavného hájnika, a nakoniec na lesného sudcu. Rýchlo pochopil, že banskobystrické lesy zápasia s mnohými problémami. Niekoľko storočí intenzívneho baníctva, hutníctva a sklárstva zdevastovalo miestnu krajinu a o opätovné zalesňovanie sa nikto nestaral. Prirodzená obnova prostredníctvom náletov bola úplne nedostačujúca, a tak Dekret presadil plánovitú výsadbu, ktorú sám aktívne vykonával. „Zachovať lesy potomstvu, lebo ony sú predpokladom udržania života na Zemi,“ vyhlásil pokrokový lesnícky buditeľ, ktorý veril, že čo sa vyťaží, má sa prírode vrátiť späť. Ľahostajná mu nebola ani situácia ľudí, ktorí v lesoch pracovali. Konzervatívnych drevorubačov, ktorí sa odmietali zriecť osvedčených sekier, naučil používať nové metódy a s pomocou rakúskych robotníkov prekonal ich odpor k výrubu pílami. Zvýšil tak efektívnosť ich práce a rovnako pre nich vytváral sociálne fondy. Na jeho dielo nadviazalo mnoho pokračovateľov a na začiatku 20. storočia sa celú oblasť podarilo opäť zalesniť…

Reverznej strane mince dominuje portrét lesníka doplnený o jeho meno a životopisné roky – JOZEF DEKRET MATEJOVIE, 1774–1841. Doplnkovým motívom reverzu sú letokruhy a silueta ihličnana, ktoré spolu so sadenicou nájdete aj na averznej strane. Kompozíciu mince dotvára opis SLOVENSKO, štátny znak, nominálna hodnota 10 EURO a rok emisie 2024. To všetko je dielom medailéra Mgr. art. Martina Sabola.

Mincu vydala Národná banka Slovenska  a vyrazila Mincovňa Kremnica.

Špecifikácia

Číslo
84376-720
Emitent
Národná banka Slovenska
Nominálna hodnota
10 EUR
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
900 / 1000
Hmotnosť
18 g
Priemer
34 mm
Česká mincovna
Loading...