Strieborná slov. minca 10 eur 2024 - Ján Chryzostom Korec - 100. výročie narodenia proof

Strieborná slov. minca 10 eur 2024 - Ján Chryzostom Korec - 100. výročie narodenia proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
január 2024
Cena
34,50 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Slovenská strieborná eurominca bola vyrazená v kvalite proof pri príležitosti 100. výročia narodenia Jána Chryzostoma Korca.

Ján Korec sa rozhodol, že svoj život zasvätí kresťanskej viere, a neodradil ho ani komunistický režim, ktorého cieľom bola eliminácia akéhokoľvek náboženstva. Po tom, ako došlo k likvidácii kláštorov a rehoľných rádov, tento jezuita odišiel do civilného života a pracoval ako robotník. V skutočnosti však bol v roku 1950 tajne vysvätený za kňaza a len o rok neskôr, v dvadsiatich siedmich  rokoch, sa stal biskupom. Prijal meno Chryzostom, venoval sa študentom teológie a pomáhal im ku kňazskému vysväteniu. Navzdory utajeniu jeho apoštolská činnosť neunikla pozornosti Štátnej bezpečnosti. Bol zatknutý a odsúdený za vlastizradu na dvanásť rokov neľudského väzenia. V kňazskej službe neustával ani po prepustení a stal sa jedným z najvýznamnejších predstaviteľov tajnej cirkvi na Slovensku. Za pevné postoje a nezlomnú vieru mu bolo udelených množstvo ocenení a titulov. Dožil sa deväťdesiatjeden rokov, a stal sa tak služobne najstarším biskupom na svete.

Reverzná strana mince, ktorá je dielom medailéra Mgr. art. Petra Valacha, predkladá dramaticky modelovanú tvár Jána Chryzostoma Korca, ktorý nehľadí na diváka, ale do svojho vnútra. Medailér Tomáš Lamač, DiS., potom venoval averznú stranu kresťanskému krížu, tŕňovej korune, modlitebnej knižke, rukám zvierajúcim ruženec a latinskému mottu UT OMNES UNUM SINT (Nech všetci sú jedno). Reliéf dotvára ešte nominálna hodnota 10 EURO, opis SLOVENSKO 2024 a slovenský štátny znak.

Mincu vyrazila Mincovňa Kremnica a vydala Národná banka Slovenska.

Špecifikácia

Číslo
84369-721
Emitent
Národná banka Slovenska
Nominálna hodnota
10 EUR
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
900 / 1000
Hmotnosť
18 g
Priemer
34 mm
Česká mincovna
Loading...