Strieborná slov. minca 10 eur 2021 - 200. výročie narodenia Janko Matúška proof

Strieborná slov. minca 10 eur 2021 - 200. výročie narodenia Janko Matúška proof

Stav skladu
Momentálne nedostupné
Dátum emisie
január 2021
Cena
34,50 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Strieborná minca, ktorú v roku 2021 vydala Národná banka Slovenska, vzdáva hold autorovi slovenskej hymny. Janko Matúška sa narodil pred rovnými 200 rokmi.

Janko Matúška
bol už odmalička vedený k láske k slovenskému národu a slovanským jazykom. Jeho učiteľom v rodnom mestečku bol národne uvedomelý Leopold Bruck, ktorý patril k zakladateľom Matice slovenskej. Keď potom odišiel študovať do Bratislavy, ovplyvnili ho Juraj Palkovič a samotný Ľudovít Štúr, ktorí tu pôsobili ako pedagógovia a podnecovali tvorivú atmosféru. Matúška sa rýchlo vypracoval na jedného z popredných predstaviteľov generácie štúrovcov, pričom najväčšiu slávu dosiahli jeho vlastenecké básne a veršované povesti, v ktorých sa často inšpiroval ľudovou slovesnosťou. Keď bol jeho vzor Ľudovít Štúr z politických dôvodov prepustený, Matúška na protest z bratislavského lýcea odišiel a napísal báseň Ponad Tatrou blýska. Iste si nemyslel, že slová doplnené melódiou ľudovej piesne Kopala studienku sa jedného dňa stanú hymnou slobodných Slovákov…

Reverzná strana mince, ktorá je dielom
Mgr. art. Petra Valacha, ukazuje verný portrét Janka Matúšku doplnený jeho menom, podpisom a životnými letopočtami, ale tiež nominálnou hodnotou 10 EUR. Averznej strane mince potom dominuje faksimile dobového zápisu textu slovenskej hymny a pohľad na Oravský hrad, ktorý symbolizuje miesto umelcovho životného pôsobenia. Kompozíciu averzu dotvára štátny znak Slovenskej republiky.

Mincu v kvalite
štandard vyrazila slovenská Mincovňa Kremnica.

Špecifikácia

Číslo
85067-721
Emitent
Národná banka Slovenska
Nominálna hodnota
10 EUR
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
900 / 1000
Hmotnosť
18 g
Priemer
34 mm
Česká mincovna
Loading...