Strieborná polkilová medaila Štatutárne mesto Teplice stand

Strieborná polkilová medaila Štatutárne mesto Teplice stand

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
jún 2021
Emisný náklad
48 ks
Cena
1 081,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Štatutárne mestá

Šestnástym štatutárnym mestom, ktoré sa objavuje na medailách Českej mincovne vyrazených z jednej polovice kilogramu rýdzeho striebra,Teplice.

Kúzlo
teplických prameňov, ktoré majú blahodarné účinky na pohybový aparát, poznali na vlastnej koži dávni králi a cisári aj súčasní športovci a kozmonauti. S trochou zveličenia je možné povedať, že dejiny miestneho kúpeľníctva siahajú 18-tisíc rokov do minulosti. Vtedy začal do hlbín zeme v širokej kotline medzi Českým středohořím a masívom Krušných hôr prenikať dážď, ktorý sa premenil v podzemnú vodu. Tá potom tisíc rokov vstrebávala teplotu a minerály, aby nakoniec vytreskla späť na povrch v podobe horúcich prameňov. Nie je isté, kde presne ľudia objavili ich liečivé vlastnosti, ale v žriedlach boli nájdené obety v podobe keltských a rímskych mincí z bronzovej doby. Vznik samotných kúpeľov sa potom odvodzuje od založenia kláštora benediktínok kráľovnou Juditou v roku 1154. Súčasťou kláštora bol lazaret, v ktorom sestry liečili neduhy všetkého druhu práve s pomocou termálnych prameňov. Odvtedy sa sláva Teplíc šírila do celého sveta a mesto utešene rástlo. Pre jeho vybranú kultúru a barokovú architektúru sa začalo prezývať Malý Paríž.

Averznej strane medaily, ktorá je dielom medailérky
Štěpánky Doležalovej, dominuje Kolostůjova fontána. Tento symbol Teplíc z roku 1862 pripomína povesť Václava Hájka z Libočian o nájdení liečivých prameňov. Kompozíciu averzu dotvára detailný letecký pohľad na mestské centrum. Reverzná strana medaily potom nesie mapu Českej republiky s vyznačenými štatutárnymi mestami.

Celkom vznikne len
48 kusov polkilogramových medailí – každý exemplár je ručne číslovaný na hrane a uložený do luxusného dreveného etui.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
31632-730
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Štěpánka Doležalová / Ladislav Vraný
Autor reverzu
Štěpánka Doležalová / Ladislav Vraný
Číslovaná emisia
Áno
Certifikát
Áno
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
500 g
Priemer
90 mm
Balenie
Drevené etui - svetlé drevo
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...