Strieborná päťuncová investičná minca Český lev 2021 reverse proof

Strieborná päťuncová investičná minca Český lev 2021 reverse proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
jún 2021
Emisný náklad
500 ks
Cena
252,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Český lev 2021

Investičné mince Českej mincovne Český lev sa po prvýkrát predstavili v roku 2017 a vzápätí sa s veľkým úspechom zaradili vedľa slávnych svetových náprotivkov. Za ich obľúbenosťou stojí okrem iného prepracovaný vlastenecký reliéf, ktorý sa postupom času dočkal niekoľkých variantov. V roku 2021 je jedným z nich päťuncová strieborná minca vyrazená v nevšednom vyhotovení „reverse proof“.

Mince sa obvykle razia v jednom z dvoch vyhotovení – štandard alebo proof. Kvalitu
štandard dobre poznáte napríklad z obežných mincí, ktoré vám cinkajú v peňaženkách – ich povrch je kompletne matný. V prípade mincí razených v kvalite proof je matný iba reliéf a zvyšok mince – teda mincová plocha – je zrkadlovo lesklý. Existuje však ešte jeden variant, ktorý sa nazýva „reverse proof“. Ten je, ako jeho názov napovedá, protikladom kvality proof – plocha takýchto mincí je matná a zrkadlovým leskom sa vyznačuje vystupujúci reliéf.

Reverznej strane mince dominuje
český lev v netradične realistickom podaní so svätováclavskou korunou na hlave. Averzná strana potom predstavuje orlicu na štíte, ktorá je syntézou svätováclavského, moravského a sliezskeho dravca. Autorom reliéfu je už tradične medailér Asamat Baltaev, DiS.  Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v licencii zahraničného emitenta, ktorým je ostrov Niue, ich averzná strana nesie jeho nevyhnutné atribúty – meno a portrét kráľovnej Alžbety II., nominálnu hodnotu 10 DOLLARS (NZD) a rok emisie 2021.

Emisný náklad špeciálnej edície investičných mincí má
500 kusov. V našej ponuke nájdete tiež ďalšie varianty Českých levov vyrobené zo striebra aj zlata. To vám umožní jednoducho regulovať, koľko finančných prostriedkov uložíte do drahých kovov.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
76045-711
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
10 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Striebro
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
155,5 g
Priemer
65 mm
Balenie
puzdro
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...