Strieborná minca Staré grécke báje a povesti - Iásón a Médeia, vysoký reliéf stand

Strieborná minca Staré grécke báje a povesti - Iásón a Médeia, vysoký reliéf stand

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
február 2024
Emisný náklad
500 ks
Cena
280,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Staré grécke báje a povesti

Cyklus strieborných mincí Českej mincovne pripomína staré grécke báje a povesti. Hrdinami prvej emisie sú Iasón a Medea.

Iasón bol následníkom iólkskeho trónu, ale moc uchvátil jeho strýc Peliás. Keď z chlapca vyrástol muž a prihlásil sa o to, čo mu právom patrilo, Peliás stanovil podmienku, že mu najprv musí priniesť zlaté rúno. Iasón zhromaždil najväčších hrdinov Grécka a na lodi s názvom Argó vyplávali na strastiplnú cestu do Kolchidy. Miestny kráľ Aiétés sa zlatého rúna nechcel vzdať, lebo bolo symbolom jeho vlády, a Iasónovi preto dal úlohu – zapriahnuť ohnivé býky, zorať pole boha vojny, zasiať dračie zuby a pobiť bojovníkov, ktorí z nich vyrastú. Úloha bola nesplniteľná, ale Iasón získal nečakaného spojenca. Kráľova dcéra Medea, ktorá bola mocnou čarodejnicou, sa do Gréka zamilovala a poskytla mu čarovný balzam aj cenné rady, s ich pomocou uspel. Prekvapený Aiétés svoje slovo nedodržal a zlatý poklad nevydal. Medea preto omámila dračieho strážcu a Iasón mu rúno zobral. Dvojica potom podlo zabila Medeiinho brata, ktorý ju prenasledoval, a odplávala do bezpečia. Iasón si vzal čarodejnicu za ženu a vrátil sa do rodného Iólku, aby sa ujal vlády, lenže Peliás sa odmietol vzdať trónu, a tak ho Medea ľsťou pripravila o život. Tým na seba privolala hnev jeho syna a s Iasónom museli opäť utiecť. Nakoniec našli útočisko na dvore korintského kráľa, kde Medea porodila dvoch synov. Iasón však stále bažil po moci, a tak sa rozhodol oženiť s korintskou princeznou Glaukou. Medea túto zradu nepreniesla cez srdce a jej láska sa zmenila na nenávisť. Zahubila kráľa, princeznú aj svojich dvoch synov, aby Iasóna utrápila žiaľom nad ich stratou…

Na reverznej strane mince, ktorá je dielom medailérky Petry Brodskej, DiS., nájdete Iasóna, Argó, ohnivé býky, draka, zlaté rúno, Medeu a celý rad ďalších bájnych detailov. Averzná strana, ktorá je spoločná pre celý cyklus, potom predkladá antické lode, chrámy či harpye a predovšetkým Stredozemné more tvorené transparentným smaltom. To všetko je obklopené helénskym dekorom. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v licencii zahraničného emitenta, ktorým je ostrov Niue, ich averz nesie ešte jeho nevyhnutné atribúty – štátny znak, nominálnu hodnotu 10 DOLLARS (NZD) a rok emisie 2024.

Minca sa pýši prepracovaným vysokým reliéfom, ktorý je zvýraznený patinou. Neoddeliteľnou súčasťou balenia je výpravná brožúra.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
76474-713
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
10 NZD
Autor averzu
Petra Brodská, DiS.
Autor reverzu
Petra Brodská, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Patina
Áno
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
155,5 g
Priemer
65 mm
Balenie
Papierové etui čierne s melírovanou vložkou
Česká mincovna
Loading...