Strieborná minca Praveký svet - Pteranodon proof

Strieborná minca Praveký svet - Pteranodon proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
august 2023
Emisný náklad
1000 ks
Cena
83,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Praveký svet

Siedmym druhohorným jašterom, ktorý sa objavuje na striebornej minci Českej mincovne z cyklu Praveký svet, je pteranodon.

Pteranodon bol lietajúci plaz s rozpätím krídel až 7 metrov, čo ho zaraďuje medzi najväčšie známe vtákojaštery. Do vzduchu sa mohol vzniesť vďaka dutým kostiam, ktoré výrazne redukovali jeho hmotnosť. Nevážil viac než šesťročné dieťa. Na rozdiel od jeho starších príbuzných bol úplne bezzubý. Jeho zobák bol dlhší než 1 meter a slúžil mu na rybolov. Potravu hľadal na hladine mora neďaleko pobrežia, pričom sa niekedy sám stával korisťou obrovských živočíchov, ktoré číhali pod vodou. Protiváhu zobáku tvoril výrastok na zadnej strane pteranodonovej hlavy, ktorý bol výrazne väčší u samcov a mohol pomáhať pri kormidlovaní počas letu.

Reverznú stranu mince venoval medailér Petr Patka, DiS., vyobrazeniu sediaceho pteranodona v živých farbách, ktoré boli docielené pomocou technológie kolorovania. Ako predloha neboli použité fotografie alebo počítačová grafika – autor mince vytvoril originálnu maľbu. Razený reliéf predkladá vtákojaštery, ktoré pri pobreží lovia ryby. Kompozíciu reverzu uzatvára opis PTERANODON. Averzná strana mince, ktorá je spoločná pre celý cyklus, potom nesie skamenenú kostru tyranosaura a anglický opis PREHISTORIC WORLD (Praveký svet). Pretože licenciu na vydávanie pamätných mincí Českej mincovne poskytuje tichomorský ostrov Niue, nesie averz ešte jeho nevyhnutné atribúty – štátny znak, nominálnu hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok vydania 2023.

Mincu venovanú dinosaurovi si môžete uložiť do zberateľského albumu, ktorý je plný zaujímavostí zo života obrovských jašterov.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
76150-718
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
1 NZD
Autor averzu
Petr Patka, DiS.
Autor reverzu
Petr Patka, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Kolorovaná
Áno
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
37 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...