Strieborná minca Praveký svet - Parasaurolophus proof

Strieborná minca Praveký svet - Parasaurolophus proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
apríl 2023
Emisný náklad
1000 ks
Cena
83,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Praveký svet

Tretím druhohorným jašterom, ktorý sa objavuje na striebornej minci Českej mincovne z cyklu Praveký svet, je parasaurolophus.

Parasaurolophus, ktorý sa zaraďoval medzi bylinožravé hadrosaury s kačacím zobákom, sa pýšil výrazným kosteným hrebeňom na hlave. Tento výbežok, ktorý mohol v prípade desaťmetrového dinosaura merať až 180 centimetrov, bol dutý a napojený na dýchacie cesty. Parasaurolophus vďaka nemu dokázal vydávať impozantné zvuky, ktoré pripomínali ťahavé rezonujúce bučanie a umožňovali komunikáciu s ďalšími dinosaurami na veľké vzdialenosti. Je pravdepodobné, že kostená trubica rovnako zabezpečovala výnimočne citlivý čuch a pomáhala pri termoregulácii. Samice mávali omnoho kratší hrebeň ako samce.

Reverznú stranu mince venoval medailér Petr Patka, DiS., vyobrazeniu parasaurolopha s kačacím zobákom v živých farbách, ktoré boli docielené pomocou technológie kolorovania. Ako predloha neboli použité fotografie alebo počítačová grafika – autor mince vytvoril originálnu maľbu. V razenom reliéfe je viditeľná druhohorná divočina s ďalším pasúcim sa parasaurolophom. Kompozíciu reverzu uzatvára opis PARASAUROLOPHUS. Averzná strana mince, ktorá je spoločná pre celý cyklus, potom predstavuje skamenenú kostru tyrannosaura a anglický opis PREHISTORIC WORLD (Praveký svet). Pretože licenciu na vydávanie pamätných mincí Českej mincovne poskytuje tichomorský ostrov Niue, nesie averz ešte jeho nevyhnutné atribúty – štátny znak, nominálnu hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok vydania 2023.

Mincu venovanú dinosaurovi si môžete uložiť do zberateľského albumu, ktorý je plný zaujímavostí zo života obrovských jašterov.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
76148-718
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
1 NZD
Autor averzu
Petr Patka, DiS.
Autor reverzu
Petr Patka, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Kolorovaná
Áno
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
37 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...