Strieborná minca Praveký svet - Archaeopteryx proof

Strieborná minca Praveký svet - Archaeopteryx proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
november 2023
Emisný náklad
1000 ks
Cena
83,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Praveký svet

Ôsmym druhohorným jašterom, ktorý sa objavuje na striebornej minci Českej mincovne z cyklu Praveký svet, je archaeopteryx.

Archaeopteryx bol dlho považovaný za pravtáka, ale podľa všetkého bol v skutočnosti teropodným dinosaurom. V dobe, keď bola nájdená jeho prvá fosília, sa ako chýbajúci článok medzi plazmi a vtákmi stal oporou Darwinovho evolučného učenia. Jeho obrysové perie bolo dobre vyvinuté, geometria končatín pripomínala niektoré dnešné vtáky a hmotnosť neprevyšovala 1 kilogram. Preto je možné predpokladať, že bol schopný kĺzavého alebo dokonca aktívneho letu. Krídla s rozpätím 70 centimetrov mu slúžili aj pri love, a to na zrážanie koristi. Čeľusťami plnými ostrých zúbkov mohol chytať hmyz aj drobné stavovce.

Reverznú stranu mince venoval medailér Petr Patka, DiS., vyobrazeniu letiaceho archaeopteryxa v živých farbách, ktoré boli docielené pomocou technológie kolorovania. Ako predloha neboli použité fotografie alebo počítačová grafika – autor mince vytvoril originálnu maľbu. Razený reliéf predkladá drobného jaštera, ktorého sa operený dinosaurus snaží uloviť. Kompozíciu reverzu uzatvára opis ARCHAEOPTERYX. Averzná strana mince, ktorá je spoločná pre celý cyklus, potom nesie skamenenú kostru tyranosaura a anglický opis PREHISTORIC WORLD (Praveký svet). Pretože licenciu na vydávanie pamätných mincí Českej mincovne poskytuje tichomorský ostrov Niue, nesie averz ešte jeho nevyhnutné atribúty – štátny znak, nominálnu hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok vydania 2023.

Mincu venovanú dinosaurovi si môžete uložiť do zberateľského albumu, ktorý je plný zaujímavostí zo života obrovských jašterov.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
76151-718
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
1 NZD
Autor averzu
Petr Patka, DiS.
Autor reverzu
Petr Patka, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Kolorovaná
Áno
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
37 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...