Strieborná minca Plemená mačiek - Siamská mačka proof

Strieborná minca Plemená mačiek - Siamská mačka proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
júl 2024
Emisný náklad
1000 ks
Cena
84,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Plemená mačiek

Tretia strieborná minca Českej mincovne z nového cyklu Mačacie plemená je venovaná siamskej mačke.

Názov plemena, ktoré je spomínané už v 14. storočí, napovedá, že pochádza z oblasti dnešného Thajska, kde zdobilo panovnícke dvory. I po tom, ako sa v 19. storočí siamská mačka rozšírila do sveta, bola miláčikom bohatých. Orientálna kráska má elegantné telo – štíhle, ale pevné a svalnaté –, dlhé nohy a klinovitú hlavu, ktorej dominujú veľké uši a zošikmené modré oči. Exotický vzhľad podčiarkuje nezameniteľné sfarbenie – krátka srsť je krémová s tmavými odznakmi na hlave, labkách a chvoste. Siamky sú temperamentní extroverti. Sú veľmi spoločenské, milujú ľudí, ale chcú byť stredom pozornosti a vyžadujú si maximálnu starostlivosť. Za to sú ochotné naučiť sa neuveriteľným kúskom.

Reverzná strana mince, ktorá je dielom medailéra Davida Kružliaka, nesie hneď dve vyobrazenia siamky. Prvé je kolorované, a tak dáva vyniknúť farebnej srsti. Druhé, ktoré je reliéfne, predkladá hrajúcu sa mačku. Kompozíciu dotvára česko-anglický opis SIAMSKÁ KOČKA – SIAMESE CAT. Na averznej strane, ktorá je spoločná pre celý cyklus, potom nájdete siluetu mačky a otlačky labiek. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v zahraničnej licencii ostrova Niue, nesú na averze ešte jeho štátny znak, nominálnu hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok emisie 2024.

Všetkých dvanásť mincí z cyklu Mačacie plemená si môžete uložiť do výpravnej zberateľskej knihy, ktorú rovnako nájdete v ponuke Českej mincovne.

Chovateľ mačky vyobrazenej na minci a zdroj použitej fotografie: Renata Juklová.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
76504-718
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
1 NZD
Autor averzu
David Kružliak
Autor reverzu
David Kružliak
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Kolorovaná
Áno
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
37 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...