Strieborná minca Plemená mačiek - Mainská mývalia mačka proof

Strieborná minca Plemená mačiek - Mainská mývalia mačka proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
apríl 2024
Emisný náklad
1000 ks
Cena
84,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Plemená mačiek

Druhá strieborná minca Českej mincovne z nového cyklu Mačacie plemená je venovaná mainskej mývalej mačke.

Plemeno, ktoré sa po prvýkrát spomína v 19. storočí, pochádza zo štátu Maine, kde vzniklo krížením amerických mačiek s európskymi. Prívlastok mývalia odkazuje na podobnosť s týmto medvedíkom – mainka má totiž huňatý chvost, ktorý je rovnako dlhý ako zvyšok jej pozoruhodne veľkého tela. Robustná a svalnatá figúra je pokrytá hustou polodlhou srsťou, ktorá na krku tvorí typický golier. Klinovitá hlava s výrazným ňufákom a špicatými ušami dáva plemenu divoký a dominantný vzhľad, ale v skutočnosti ide o nežného obra, ktorý je vyrovnaný, pokojný a trpezlivý. Mainská mývalia mačka lipne na svojej rodine, s ktorou si vytvára pevné puto. Je veľmi maznavá a hravosť jej vydrží po celý život.

Reverzná strana mince, ktorá je dielom medailéra Davida Kružliaka, nesie hneď dve vyobrazenia mainky. Prvé je kolorované, a tak dáva vyniknúť modrej srsti. Druhé, ktoré je reliéfne, predkladá mačku, ktorá spokojne spí. Kompozíciu dotvára česko-anglický opis MAINSKÁ MÝVALÍ KOČKA – MAINE COON CAT. Na averznej strane, ktorá je spoločná pre celý cyklus, potom nájdete siluetu mačky a otlačky labiek. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v zahraničnej licencii ostrova Niue, nesú na averze ešte jeho štátny znak, nominálnu hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok emisie 2024.

Všetkých dvanásť mincí z cyklu Mačacie plemená si môžete uložiť do výpravnej zberateľskej knihy, ktorú rovnako nájdete v ponuke Českej mincovne.

Chovateľ mačky vyobrazenej na minci a zdroj použitej fotografie: David Kružliak.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
76488-718
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
1 NZD
Autor averzu
David Kružliak
Autor reverzu
David Kružliak
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Kolorovaná
Áno
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
37 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...