Strieborná minca Plemená mačiek - Britská mačka proof

Strieborná minca Plemená mačiek - Britská mačka proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
marec 2024
Emisný náklad
1000 ks
Cena
87,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Plemená mačiek

Prvá strieborná minca Českej mincovne z nového cyklu Mačacie plemená je venovaná britskej krátkosrstej mačke.

Plemeno, ktorého história siaha do Veľkej Británie 19. storočia, bolo vyšľachtené krížením perzských mačiek s domácimi krátkosrstými mačkami, ktoré sa vyznačovali mohutnou stavbou tela. Kompaktná a statná šelma pôsobí územčisto. Má dobre osvalené telo, ktoré nesú krátke, ale silné nohy. Na širokej hlave zaujmú veľké oči – guľaté a hlboké – a malé uši posadené ďaleko od seba. Hustá hebká srsť, ktorá pôsobí plyšovým dojmom, činí z britskej mačky kráľovskou dámu – ikonickou farbou je modrá, ale existuje rad ďalších variantov. Britka patrí k pohodlnejším plemenám, a tak nemá sklon k túlaniu. Medzi jej najobľúbenejšie aktivity patrí leňošenie. Je pokojná a priateľská, rada sa mazná, ale nevnucuje sa.

Reverzná strana mince, ktorá je dielom medailéra Davida Kružliaka, nesie hneď dve vyobrazenia britky. Prvé je kolorované, a tak dáva vyniknúť modrej srsti. Druhé, ktoré je reliéfne, predkladá mačku, ktorá spokojne spí. Kompozíciu dotvára česko-anglický opis BRITSKÁ KRÁTKOSRSTÁ KOČKA – BRITISH SHORTHAIR CAT. Na averznej strane, ktorá je spoločná pre celý cyklus, potom nájdete siluetu mačky a otlačky labiek. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v zahraničnej licencii ostrova Niue, nesú na averze ešte jeho štátny znak, nominálnu hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok emisie 2024.

Všetkých dvanásť mincí z cyklu Mačacie plemená si môžete uložiť do výpravnej zberateľskej knihy, ktorú rovnako nájdete v ponuke Českej mincovne.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
76478-718
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
1 NZD
Autor averzu
David Kružliak
Autor reverzu
David Kružliak
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Kolorovaná
Áno
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
37 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...