Strieborná minca Na kolesách - Motorové vozidlo Z 6 "Hurvínek" proof

Strieborná minca Na kolesách - Motorové vozidlo Z 6 "Hurvínek" proof

Stav skladu
Momentálne nedostupné
Dátum emisie
február 2024
Emisný náklad
1500 ks
Cena
87,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Na kolesách 2024

Prvorepublikové osobné automobily Československej zbrojovky vynikali jednoduchosťou a účelnosťou. Typ Z 6 s prezývkou Hurvínek sa preslávil ako dostupné ľudové vozidlo pre najširšie vrstvy. Hold mu vzdáva dvadsiata prvá strieborná minca Českej mincovne z cyklu Na kolesách.

Brnianska Československá zbrojovka bola obrovská strojárenská firma. Ako prezrádza jej výrečný názov, zaoberala sa výrobou zbraní. V pokojných 20. rokoch 20. storočia sa však jej vedenie rozhodlo prísť s doplnkovým výrobným programom a voľba padla na automobily. Prvé vozidlo s charakteristickým písmenom Z na chladiči zišiel z výrobnej linky na konci roku 1924. Brniansky konštruktéri dokázali opakovane prichádzať so zaujímavými technickými inováciami, a tak stvorili prvý sériovo vyrábaný automobil s dvojdobým motorom v Európe a prvé československé vozidlo s pohonom predných kolies. V polovici 30. rokov Zbrojovka ponúkala niekoľko typov automobilov. Najrozšírenejším bolo vozidlo strednej triedy Z 4 – takzvaná Silná štvorka. Typ Z 5 Express bol luxusný, určený pre bohatých zákazníkov. V ponuke Zbrojovky však chýbal automobil určený najširším vrstvám záujemcov, ktorý by bol jednoduchý, spoľahlivý a predovšetkým lacný. Správna rada preto rozhodla o výrobe ľudového vozidla. Nový automobil Z 6 sa predstavil na jar v roku 1935 a okamžite si získal sympatie. Bol totiž skutočne dostupný. Počiatočná cena bola stanovená na 19 800 Kč a neskôr bola znížená na 19 200 Kč. V zľavovej akcii sa dalo vozidlo kúpiť len za 16 500 Kč. Daňou za priaznivou cenou však bola nízka kvalita. Zákazníci si nezriedka sťažovali na zlé jazdné vlastnosti. Vozidlo sa prezývalo Hurvínek – obľúbenú bábku dreveného šibala totiž automobilka využívala v reklame. Jeho sériová výroba bola ukončená v roku 1936 a v roku 1937 boli zo zvyšných dielov zmontované posledné exempláre. Spolu vzniklo 500 kusov. Výroba bola ukončená z rozhodnutia ministerstva národnej obrany. Zhoršujúca sa situácia v Európe si totiž vyžadovala, aby sa Československá zbrojovka naplno venovala vojenskému programu. Ani po skončení druhej svetovej vojny sa výrobu osobných automobilov nepodarilo obnoviť. Skúsenosti, ktoré Zbrojovka nazbierala za prvej republiky, však neprišli nazmar. Uplatnili sa pri konštruovaní traktorov značky Zetor…

Reverzná strane mince, ktorá je dielom medailéra MgA. Martina Daška, dominuje vyobrazenie automobilu Z 6 z trojštvrťového pohľadu. Doplnkovým motívom reliéfu sú krivky zdôrazňujúce prúdnicový tvar karosérie. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v licencii zahraničného vydavateľa, ktorým je ostrov Niue, nesie averz ešte jeho nevyhnutné náležitosti – štátny znak, nominálnu hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok emisie 2024. V nadväznosti na názov zberateľského cyklu je obvod averzu tvorený výsekmi kolies rôznych dopravných prostriedkov.

Neoddeliteľnou súčasťou mince je výpravné balenie v podobe leporela, ktoré obsahuje sprievodný text a dobové fotografie.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
76467-711
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
1 NZD
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Striebro
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
37 mm
Balenie
Blister
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...