Strieborná minca Legenda o kráľovi Artušovi - Merlin a draci proof

Strieborná minca Legenda o kráľovi Artušovi - Merlin a draci proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
september 2021
Emisný náklad
1000 ks
Cena
68,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Kráľ Artuš

Kráľ Artuš síce mal svojich rytierov, svoju kráľovnú a svoj zázračný meč, ale jeho najvernejším spoločníkom bol čarodejník Merlin. Práve jemu patrí záverečná strieborná minca Českej mincovne z minisérie Legenda o kráľovi Artušovi.

Príbeh legendárneho čarodejníka sa začal písať v časoch, keď
do Británie vtrhli Sasi. Keltský kráľ Vortigern im nedokázal vzdorovať, a tak sa obrátil na mudrcov, ktorí mu poradili, aby vybudoval veľkolepý hrad. Miesto, ktoré vybrali na stavbu, však bolo prekliate – bez ohľadu na to, ako usilovne stavitelia pracovali, našli každé ráno svoje dielo zničené. Mudrci rozhodli, že nepokojná pôda musí byť pokropená krvou chlapca, ktorého otec nebol smrteľníkom. Po dlhom hľadaní bol taký mladík nájdený a privedený pred kráľa, aby bol obetovaný. Jeho waleské meno bolo Myrddin, ale dnes ho poznáme ako Merlina. Chlapec neprosil o milosť. Namiesto toho Vortigernovi odhalil, čo je príčinou skazy jeho hradu – draci spiaci v podzemnej jaskyni. Zvedavý kráľ nariadil robotníkom, aby sa do dračej jaskyne prekopali, a hneď ako sa im to podarilo, naozaj uvideli dva jaštery. Tí sa prebudili a začali medzi sebou bojovať. Biely drak bol porazený a musel utiecť. Červený drak, ktorý zvíťazil, sa uložil na spánok, a tak stavba mohla pokračovať. Vďačný kráľ svoj hrad venoval Merlinovi, ktorý sa potom stal povestným čarodejníkom, druidom a prorokom v službách britských vládcov. Po Vortigernovi nasledoval Pendragon, a nakoniec Artuš, ktorého Merlin vychovával po tom, čo osirel. Artuš si čarodejníka cenil pre jeho mocnú mágiu aj pre múdre rady…

Medailér
Asamat Baltaev, DiS., ktorý je autorom mince, vyobrazil na reverznej strane Merlina v čase jeho najväčšej slávy. Dôstojný muž s bradou vládne kúzelnou palicou a v pozadí za ním bojujú dvaja draci, ktorí symbolizujú konflikt Keltov so Sasmi. V nadväznosti na predchádzajúcu mincu cyklu je na pozadí naznačený kríž, ktorý v kombinácii s kruhovým obvodom mince odkazuje na keltsko-kresťanský pôvod legendy. Kompozíciu reverzu dotvára anglický opis MERLIN – DRAGONS. Averzná strana mince potom predstavuje bájny okrúhly stôl a je posiata erbmi Artušových rytierov. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v zahraničnej licencii ostrova Niue, nesú na averze ešte meno a portrét kráľovnej Alžbety II., nominálnu hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok emisie 2021.

Nezabudnite, že kompletnú zbierku štyroch mincí si môžete uložiť do špeciálnej
zberateľskej škatuľky, ktorú rovnako nájdete v ponuke Českej mincovne.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
75829-711
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
1 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
37 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...