Strieborná minca Legenda o kráľovi Artušovi - Excalibur a Jazerná pani proof

Strieborná minca Legenda o kráľovi Artušovi - Excalibur a Jazerná pani proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
marec 2021
Emisný náklad
1000 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Kráľ Artuš

Druhá strieborná minca Českej mincovne zo štvordielnej minisérie inšpirovanej legendou o kráľovi Artušovi pripomína príbeh o Jazernej pani a meči s názvom Excalibur.

S Artušovým osudom sú spojené hneď
dve legendárne čepele, ktoré bývajú často zamieňané. Prvá je známa ako meč v kameni. Povesť hovorí, že táto zbraň bola zarazená do skaly, odkiaľ ju podľa proroctva čarodejníka Merlina mohol vyslobodiť iba pravý dedič trónu. Po tom, ako sa o to márne pokúšalo mnoho urodzených pánov, sa usmialo šťastie na obyčajného panoša Artuša, ktorý o svojom vznešenom pôvode nemal poňatie… Keď potom kráľ Artuš svoj meč zlomil v boji s kráľom Pellinorom, Merlin ho zaviedol za Jazernou paňou. Táto víla Artuša obdarovala novým mečom, ktorý svojmu majiteľovi prepožičiaval neobyčajnú moc – robil z neho neporaziteľného bojovníka i nespochybniteľného kráľa všetkých Britov. Zázračná čepeľ s názvom Excalibur Artušovi dlho verne slúžila a v bitke pri Camlanne mu pomohla poraziť jeho osudového soka Mordreda. Král bol však sám smrteľne ranený, a pretože nikto iný nebol hodný mať v ruke jeho legendárnu zbraň, bola vrátená späť do jazera, odkiaľ vzišla.

Medailér 
Asamat Baltaev, DiS.ktorý je autorom mince, vyobrazil na reverznej strane spanilú Jazernú pani, ktorá sa vynára z vody a odovzdáva Artušovi Excalibur. V nadväznosti na predchádzajúcu mincu cyklu je na pozadí zobrazený kríž, ktorý v kombinácii s kruhovým obvodom mince odkazuje na keltsko-kresťanský pôvod legendy. Kompozíciu reverzu dotvára anglický EXCALIBUR – LADY OF THE LAKE. Averzná strana mince potom predstavuje okrúhly stôl a je posiata erbmi jednotlivých rytierov. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v zahraničnej licencii ostrova Niue, nesú na averze ešte meno a portrét kráľovnej Alžbety II., nominálnu hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok emisie 2021.

Nezabudnite, že kompletnú zbierku štyroch mincí si môžete uložiť do špeciálnej 
zberateľskej škatuľkyktorú tiež nájdete v ponuke Českej mincovne. Na jej viečku je vyobrazený meč v kameni.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
75827-711
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
1 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
37 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...