Strieborná minca Jiří Prskavec proof

Strieborná minca Jiří Prskavec proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
marec 2022
Emisný náklad
500 ks
Cena
56,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Olympiáda Tokio

Česká výprava pozbierala na olympiáde v Tokiu spolu jedenásť medailí štyri zlaté, štyri strieborné a tri bronzové. Zlatému olympionikovi Jiřímu Prskavcovi vzdáva hold strieborná minca Českej mincovne.

Vodný slalomár,
bronzový medailista z Ria a úradujúci majster sveta Jiří Prskavec bol v Tokiu najväčším favoritom súboja kajakárov. Do záverečných bojov o titul postúpil z prvého miesta v semifinále, a tak vo finále štartoval ako posledný. S tlakom sa však vyrovnal a neurobil chybu – strieborného Slováka Jakuba Grigara na kanáli Kasai porazil o viac než tri sekundy a získal zlatú medailu. To, že víťazí s obrovským náskokom, si uvedomil až v samom závere. „Vôbec som nečakal, že ten čas bude taký rýchly – pozrel som sa naň až v posledných metroch. Bolo to úplne spontánne, úžasné, obrovské. Tá chvíľa, keď z vás naraz všetko spadne. Predal som, čo som natrénoval, a ukázal radosť, že je to všetko za mnou – že ten môj tokijský príbeh má krásny koniec. Cítil som obrovský tlak, ale podarilo sa mi ísť s radosťou dieťaťa. Jednoducho som tam išiel ako ten malý chlapec, ktorý veľmi rád jazdí na vode,“ zveril sa olympijský víťaz. Neexistuje žiadny veľký titul, na ktorý by český kajakár na divokej vode nedosiahol – v Japonsku vybojoval ten posledný, ktorý mu chýbal do zbierky.

Reverzná strana mince, ktorá je dielom
akademického sochára Jiřího Dostála, predstavuje kajakára v zápale boja s divokou vodou. Nápisy uvádzajú JIŘÍ PRSKAVEC – TOKIO 2020 – ZLATÁ MEDAILE – VODNÍ SLALOM – SINGLE KAJAK. Športové mince Českej mincovne vychádzajú v zahraničnej licencii štátu Samoa, a ich averzná strana preto nesie nevyhnutné atribúty tohto emitenta – štátny znak, meno a portrét kráľovnej Alžbety II., rok emisie 2021 a nominálnu hodnotu 1 DOLLARS (WST).

Nenechajte si ujsť spomienku na jedinečný triumf českého športu!

Špecifikácia

Číslo
76229-711
Emitent
Samoa
Nominálna hodnota
1 WST
Autor reverzu
ak. soch. Jiří Dostál
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
16 g
Priemer
34 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...