Strieborná minca Ferdo a Gvendolína proof

Strieborná minca Ferdo a Gvendolína proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
apríl 2019
Emisný náklad
600 ks
Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Na tretej striebornej minci z minisérie Českej mincovne, ktorá vznikla pri príležitosti 85. narodenín Ferda Mravca, sa oslávenec objavuje v spoločnosti lienky Slečny Gvendolíny.

Knižky Ondřeja Sekoru sú obľúbené okrem iného pre to, že deťom zábavným spôsobom odhaľujú najrôznejšie zákonitosti hmyzieho sveta. V mnohých prípadoch však spisovateľ popustil uzdu fantázii. Príkladom je náklonnosť Ferda Mravca k lienke Slečne Gvendolíne. Takýto vzťah by v skutočnosti neobstál. Mravce aj lienka sedembodková sú totiž dravce. Ich záujmy sú úplne opačné a dali by sa prirovnať k honelníkom a zlodejom dobytka. Mravce sú preslávené tým, že sa o vošky starajú, chránia ich pred nebezpečenstvom a dostávajú za to sladkú medovicu. Pre lienky sú však vošky najväčšou pochúťkou - jedna chrobačia larva ich v priebehu svojho vývoja skonzumuje šesť stoviek... Ďalšou skutočnosťou, ktorú Ondřej Sekora pozmenil, je Ferdova identita. Mravčie spoločenstvo je podobné včeliemu. Tvorí ho matka kráľovná a jej dcéry robotnice. Samčeky sa liahnu len raz ročne, v mravenisku sa nezdržiavajú, odlietajú sa páriť a vzápätí hynú. Každý bežný neokrídlený mravec v hniezde - to znamená aj Ferdo - je teda samičkou.

Reverzná strana zachytáva Ferda a lienku Slečnu Gvendolínu, ako spolu tancujú v tráve. Dvojrozmernú postavičku pretvorila do plastickej podoby skúsená medailérka Irena Hradecká DiS. Averzná strana potom nesie atribúty ostrova Niue - meno a profil kráľovnej Alžbety II., rok emisie 2019 a nominálnu hodnotu 1 DOLLAR (NZD) -, ktorého zahraničná licencia Českej mincovni umožňuje raziť vlastné pamätné mince.

Nezabudnite, že mincu Ferdo a Lienka si môžete uložiť do zberateľského albumu, ktorý bol súčasťou prvej Ferdovej mince.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
75469-711
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
1 NZD
Autor averzu
Irena Hradecká, DiS.
Autor reverzu
Irena Hradecká, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
10 g
Priemer
30 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...