Strieborná minca Chrobák Truhlík proof

Strieborná minca Chrobák Truhlík proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
február 2019
Emisný náklad
600 ks
Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Druhá strieborná minca Českej mincovne z päťdielnej zberateľskej minisérie, ktorá vznikla pri príležitosti 85. narodenín Ferda Mravca, je venovaná jeho kamarátovi, ktorým nie je nikto iný ako chrobák Truhlík.

Pre umelca nie je väčšej pocty, než keď sa jeho dielo dostane do povedomia celej spoločnosti a nájde si cestu do každodenného slovníka. To je prípad chrobáka Truhlíka. Keď spisovateľ Ondřej Sekora postavičku vymýšľal, iste si nepredstavoval, že sa stane archetypom chvastúňa, ktorý všade bol a všetko pozná. Prvýkrát sa chrobák mihol v knihe Ferdo Mravec z roku 1936 a jeho menom sa dodnes označujú ľudia, ktorí neváhajú hovoriť do vecí , o ktorých majú v najlepšom prípade povrchné znalosti. K Truhlíkovi však nesmieme byť nespravodliví. Nemá zlý charakter - práve naopak! Hoci je nešikovným teoretikom, absenciu praktických skúseností vynahrádza zápalom, nadšením a nespútanou tvorivosťou. V rozprávkových príbehoch sa Truhlík postupne čoraz viac približuje svojmu kamarátovi Ferdovi aj pre neho začína platiť okrídlené heslo „práca všetkého druhu".

Reverzná strana mince medailérky Ireny Hradeckej, DiS, predkladá chrobáka blázniaceho sa na lúke. Averzná strana potom nesie meno a portrét kráľovnej Alžbety II., nominálnu hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok emisie 2019 – t. j. atribúty ostrova Niue, ktorý Českej mincovni prepožičiava licenciu na razbu vlastných pamätných mincí.

Nezabudnite, že súčasťou Ferdovej mince bol veselý zberateľský album, do ktorého si môžete uložiť aj chrobáka Truhlíka.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
75465-711
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
1 NZD
Autor averzu
Irena Hradecká, DiS.
Autor reverzu
Irena Hradecká, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
10 g
Priemer
30 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...